środa, czerwiec 19, 2024
Follow Us
czwartek, 19 maj 2016 14:49

Menuhin@100 Wyróżniony

Napisane przez www.sinfoniavarsovia.org
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Kolejny koncert organizowany z okazji 100. rocznicy urodzin wieloletniego gościnnego dyrygenta orkiestry – Yehudi Menuhina – zagra Sinfonia Varsovia 25 maja 2016. Gośćmi specjalnymi koncertu będą odwiedzająca Polskę po raz pierwszy Zamira Menuhin Benthall – córka legendarnego skrzypka oraz Lady Camilla Panufnik, żona kompozytora Andrzeja Panufnika.

Yehudi Menuhina łączyły wyjątkowe stosunki z polskim światem muzyki klasycznej. W połowie lat 80. rozpoczął trwającą ponad 15 lat współpracę z Sinfonią Varsovią, która zaowocowała nagraniem 28 płyt, wykonaniem ponad 300 koncertów, w tym około 50 z udziałem Menuhina w podwójnej roli – solisty i dyrygenta. Nie tylko liczby świadczą o wyjątkowości tej relacji, ale przede wszystkim atmosfera panująca podczas pracy. Yehudi Menuhin w jednym z wywiadów mówił o orkiestrze tak: „Praca z żadną inną orkiestrą nie dawała mi tyle zadowolenia, co praca z zespołem Sinfonia Varsovia."

Koncert 25 maja pod batutą Jerzego Maksymiuka będzie miał nadzwyczajny charakter, nie tylko z powodu przybyłych specjalnie do Polski gości i relacji Menuhina z Sinfonią Varsovią, ale również ze względu na program wydarzenia. Artyści, z solistą Jakubem Haufą na czele, zagrają dwa koncerty nawiązujące do wspólnej historii Menuhina i orkiestry. Wieczór otworzy Koncert na skrzypce, smyczki i basso continuo a-moll Jeana Marie Leclaira. Ciekawym jest fakt, że partyturę tego utworu wiele lat temu wręczył Jerzemu Maksymiukowi sam Yehudi Menuhin. Następnie zabrzmi Koncert skrzypcowy Andrzeja Panufnika - dzieło skomponowane na zamówienie Yehudi Menuhina w 1971 roku. Skrzypek po raz pierwszy wykonał ten utwór w towarzystwie Menuhin Festival Orchestra, w znacznej części składającej się z muzyków Polskiej Orkiestry Kameralnej, z której po latach narodziła się Sinfonia Varsovia. Na koniec publiczność wysłucha niegdyś popisowego „numeru" Sinfonii Varsovii i Jerzego Maksymiuka - Serenady na orkiestrę smyczkową Piotra Czajkowskiego.

Koncert odbędzie się 25 maja w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, które po raz kolejny w tym roku będzie gościł Sinfonię Varsovię na swojej scenie. Orkiestrę poprowadzi Jerzy Maksymiuk.

Bilety w cenie 30 i 40 zł dostępne są w internetowym systemie sprzedaży www.bilety.polin.pl i w kasach muzeum
Więcej na: www.sinfoniavarsovia.org.

a