Idea przybliżenia szerokiej publiczności pozornie trudnej w odbiorze muzyki klasycznej przyświecała René Martin, gdy ponad 20 lat temu organizował po raz pierwszy La Folle Journée. Dziś ten międzynarodowy festiwal zaraża pasją do muzyki i przyciąga do sal koncertowych rzesze słuchaczy we Francji, Japonii, Hiszpanii oraz w Polsce.
Podczas festiwalu, na który zapraszają Orkiestra Sinfonia Varsovia i Fundacja Ogrody Muzyczne, będzie można posłuchać Koncertu fortepianowego Beethovena w wykonaniu laureata II nagrody ostatniego Konkursu Chopinowskiego, Lucasa Geniušasa, tanga w aranżacji sekstetu Richarda Galliano, znakomitego francuskiego wirtuoza akordeonu i kompozytora. Muzykę Astora Piazzolli zagra gitarzysta Krzysztof Meisinger z towarzyszeniem Orkiestry Sinfonia Varsovia. Wystąpi też Arte dei Suonatori, zespół specjalizujący się w muzyce dawnej. Recital arii operowych zaprezentuje norweska sopranistka, Marita Sølberg. Zabrzmi również „kultowa" Symfonia Pieśni Żałosnych Henryka Mikołaja Góreckiego oraz Pasja wg Św. Jana w wykonaniu estońskiego zespołu Vox Clamantis pod dyrekcją Jaana - Eika Tulve.
W programie Szalonych Dni Muzyki znalazły się także koncerty skierowane do najmłodszych melomanów, w wieku od 0 do 5 lat, w ramach Smykofonii. Będzie to okazja aby posłuchać świetnego pianisty Marcina Maseckiego i wirtuoza tuby Zdzisława Piernika, a także zatańczyć w rytmie flamenco. W foyer teatru zaplanowano Spotkanie z instrumentami, natomiast w Sali Kalejdoskop – namiocie rozstawionym przed operą - zaprezentują swoje umiejętności młodzi wykonawcy – uczniowie szkół muzycznych z całej Polski. Nowością będą rozmowy artystów z publicznością, w ramach spotkań Mój Mistrz.
Sale Teatru Wielkiego na trzy festiwalowe dni zyskają nowe nazwy. Sala Moniuszki zamieni się w Salę Karmazynową, Sale Redutowe w Salę Bursztynową. Tajemnicze Zascenie w Salę Lawendową, a Sala Młynarskiego w Salę Turkusową.
Patronat Honorowy objęli: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Pani Małgorzata Omilanowska, Ambasador Francji Pan Pierre Buhler.
Bilety w cenie 8 - 15 zł dostępne są od 1 września w kasach Teatru Wielkiego - Opery Narodowej, w sprzedaży internetowej www.teatrwielki.pl i www.ebilet.pl oraz w punktach e-Bilet i Empiku. Więcej na: http://www.szalonednimuzyki.pl/informacje-praktyczne/bilety/.
{gallery}21843{/gallery}
Szalone Dni Muzyki 2015 - 3 dni, 60 koncertów i 950 artystów
PASJE SERCA I DUSZY
25-27 września 2015 roku