wtorek, kwiecień 16, 2024
Follow Us
piątek, 15 maj 2015 10:08

Finał Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego w Skierniewicach

Napisane przez Ewa Ploplis
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Znamy już wyniki III Ogólnopolskiego Pianistycznego Konkursu Muzyki Polskiej w Skierniewicach, który odbywał się od 8 do 9 maja br. 74 młodych muzyków I i II stopnia ze szkół muzycznych z całej kraju walczyło o nagrody najlepszych wykonawców muzyki polskiej.

Uczestnicy byli podzieleni na pięć grup, w zależności od wieku i poziomu edukacji muzycznej i oceniani przez jury, któremu przewodniczył prof. Wojciech Świtała – kierownik Katedry Fortepianu Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.

W Grupie I, w której prezentowali swoje umiejętności uczniowie klas pierwszych i drugich szkół muzycznych I stopnia cyklu nauczania 6-letniego, przyznano dwa pierwsze miejsca: Aleksandrze Lichaj, uczennicy klasy II z Państwowej Szkoły Muzycznej (PSM) I i II st. im. F. Chopina w Nowym Targu - uczennicy pani Urszuli Krauzowicz i Rio Ueyama z klasy II Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej (POSM) I st. im. E. Młynarskiego w Zespole Państwowych Szkól Muzycznych (ZPSM) nr 1 w Warszawie - uczniowi Marzeny Jasińskiej – Siudzińskiej. Drugie miejsce ex aequo otrzymali: Jakub Drabiński z kl. I z PSM I st. w Zduńskiej Woli - uczeń Marcina Szczerby i Marianna Dziubecka z kl. II ZPSM nr 4 im. K. Szymanowskiego w Warszawie - uczennica Ewy Zakrzewskiej. III miejsce uzyskała Olena Wierchowicz z kl. I z PSM I ST. nr 5 im. H. Wieniawskiego w Warszawie, uczennica Jolanty Ptasińskiej. Wśród wyróżnionych w tej grupie znaleźli się: Joanna Jabłońska z kl. I PSM I i II st. im. Fryderyka Chopina w Nowym Sączu, uczennica Joanny Ustarbowskiej-Dudy i Dariusz Siedlarz z kl. I PSM I i II st. im. F. Chopina w Nowym Sączu - uczeń Joanny Ustarbowskiej-Dudka.

W Grupie II, która składała się z uczniów klas II i IV cyklu nauczania 6-letniego i I i II c.4, pierwsze miejsce wywalczył Adam Zakrzewski, uczeń kl. IV ZPSM nr 4 im. K Szymanowskiego w Warszawie, uczący się pod kierunkiem Justyny Galant-Wojciechowskiej. Drugiego miejsca nie przyznano. Trzecie miejsce przypadło Franciszkowi Kreczmańskiemu z kl. III PSM I st. nr 3 im. J. Zarębskiego w Warszawie - uczniowi Joanny Ludwiniak. Wyróżnienia otrzymali: Kaja Przewoźniczuk z kl. III PSM I st. nr 2 im. F. Chopina w Warszawie – uczennica Agnieszki Hejduk-Domańskiej, Michał Krasoń z kl. IV OSM I i II st. im. H. Wieniawskiego w Łodzi - uczeń Izabeli Soszyńskiej, Helena Król z kl. IV OSM I i II st. im. F. Nowowiejskiego w Gdańsku - uczennica Magdaleny Bonieckiej i Dominika Rak z kl. IV z PZSM im. A. Rubinsteina w Bydgoszczy - uczennica Mari Frajndt–Owsik.

W Grupie III, składającej się z uczniów klas V i VI cyklu nauczania 6-letniego oraz III i IV c.4, nie przyznano pierwszego miejsca. Drugie miejsce otrzymała Marianna Sereda z kl. V z ZSM w Krośnie - uczennica Doroty Skibickiej. Natomiast trzeciego miejsca nie przyznano. Wśród wyróżnionych w tej grupie znaleźli się: Karolina Sekuła, uczennica kl. V z SM I st. w Chełmży uczennica Marii Frajndt-Owsik, Urszula Żochowska z kl. V PSM I i II stopnia im. F. Chopina w Sochaczewie - uczennica Agnieszki Nessel-Borsik, Miłosz Marcinkiewicz z kl. VI OSM I i II ST. w Tarnowie uczeń Anny Szajer i Karol Płonka z kl. VI z ZSM im. I. J. Paderewskiego w Tarnowie - uczeń Anny Szajer.

W Grupie IV, w której prezentowali swoje umiejętności uczniowie klas I, II i III szkół II st., pierwszego miejsca nie przyznano. Drugie miejsce otrzymał Tymoteusz Śleziak z kl. II z ZPSM im. St. Moniuszki w Bielsku - Białej - uczeń Grzegorza Niemczuka. Trzecie miejsce wywalczyli: Michał Oleszak z kl. II z ZSM im. W. Kilara w Rzeszowie - uczeń Żanny Parchomowskiej i Łucja Potępa uczennica kl. III z ZSM nr 2 im. W. Kilara w Rzeszowie uczennica Żanny Parchomowskiej. W grupie tej wyróżnienia otrzymali: Szymon Drabiński z kl. I OSM II st. im. Z. Brzewskiego w Warszawie uczeń K. Radziwonowicz, Aleksandra Obrzut z kl. I z OSM I i II st. im. H. Wieniawskiego w Łodzi – uczeń Barbary Ligęzy, Eryk Ploplis-Olczak uczeń kl. I z ZPOSM nr 3 I i II st. im. G. Bacewicz w Warszawie – uczeń Tatiany Widery-Sanjines, Martyna Włodarczyk z kl. I z POSM II st. im. F. Chopina w Krakowie - uczennica Mileny Kędry, Katarzyna Gabryś z kl. II z ZPSM im. M. Karłowicza w Krakowie uczennica Izabeli Grzybek, Stanisław Najbar z kl. II z ZSM w Gdańsku-Wrzeszczu - uczeń Małgorzaty Stożyńskiej oraz Barbara Wisłocka uczennica kl. II ZPSM im. M. Karłowicza w Krakowie - uczennica Barbary Pęcherskiej.

W Grupie V, uczniów klas IV, V i VI szkół II st., nie przyznano pierwszego miejsca. Drugie miejsce zdobyła Aniela Sereda z kl. IV z ZSM w Krośnie – uczennica Iwony Seredy. Trzecie miejsce uzyskała Maria Zdziebkowska z kl. IV Poznańskiej OSM im. M. Karłowicza -uczennica Barbary Jarantowskiej. W grupie tej wyróżnień nie przyznano.

- Zainteresowanie konkursem było duże, pomimo czteroletniej przerwy - mówi Małgorzata Zientarska–Szczerba, kierownik sekcji instrumentów klawiszowych w Państwowej Szkole Muzycznej I st. im. F. Chopina w Skierniewicach, pomysłodawczyni i koordynatorka konkursu. - W poprzednim, drugim konkursie, brało udział ponad 60 uczniów z całej Polski. W tegorocznym 74. Pierwsza edycja konkursu miała miejsce w 2009 r. i miała zasięg regionalny. Kolejne: w 2010, 2011 i br. są już o zasięgu ogólnopolskim. Konkurs jest ceniony i lubiany. Na kolejne jego edycje często wracają ci sami uczestnicy. Młodych pianistów przyciąga szczególnie osoba przewodniczącego jury - profesora Wojciecha Świtały, który w październiku br. będzie jurorem w XVII Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Warszawie.

Przewodniczący jury profesor Wojciech Świtała jest pedagogiem akademickim w Katedrze Fortepianu Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. W latach 2008-2012 pełnił również funkcję prorektora ds. dydaktyki i nauki. We wrześniu 2012 r. objął kierownictwo Katedry Fortepianu. Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach i laureatem licznych międzynarodowych konkursów m.in.: w Bardolino (Włochy, I nagroda), Konkursu im. Marguerite Long i Jacquesa Thibaud w Paryżu (II Grand Prix, nagroda publiczności, nagroda dla najlepszego pianisty Europejczyka) i Konkursu Pianistycznego w Montrealu. W 1990 r. na XII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina otrzymał nagrodę za najlepsze wykonanie poloneza oraz szereg nagród pozaregulaminowych.

Koncertował w niemal wszystkich krajach europejskich, a także w Argentynie, Maroku, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Libii, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Występował z większością orkiestr symfonicznych w kraju. Oprócz działalności solowej pianista sięga też po utwory kameralne. W dorobku artystycznym ma szereg nagrań płytowych z muzyką: F. Liszta, R. Schumanna i F. Chopina. W latach 2000-2005 jego płyty dwukrotnie zostały wyróżnione nagrodą Grand Prix du Disque Frédéric Chopin, a w 2002 r. uhonorowane „Fryderykiem". W 2003 r. pianista nagrał oba zeszyty Preludiów Debussy'ego, a wspólnie z Szymonem Krzeszowcem komplet sonat skrzypcowych Johannesa Brahmsa. Jesienią 2006 r. ukazała się jego płyta (zarejestrowana w technologii Super Audio CD) z utworami Zarębskiego nagrana z Royal String Quartet. W 2007 r. nagrał album z Preludiami op. 28 Chopina oraz z Andante spianato i Wielkim Polonezem op. 22 wydany przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina. W 2008 r., wspólnie z Piotrem Pławnerem nagrał płytę zawierającą utwory na skrzypce i fortepian Karola Szymanowskiego, która otrzymała nagrodę „Fryderyk 2009". W 2010 r. zarejestrował, wraz ze śpiewaczką Ewą Iżykowską, w sali Konserwatorium Paryskiego, komplet pieśni Fryderyka Chopina. Najnowsze jego nagrania to Ballady Fryderyka Chopina wykonywane na instrumencie współczesnym oraz historycznym Pleyelu, opublikowane w 2012 r. przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina.

Od roku 1998 Wojciech Świtała zajmuje się również pracą pedagogiczną. Zasiadał w jury m.in. takich konkursów pianistycznych jak: Międzynarodowy Konkurs im. M. Long i J. Thibaud w Paryżu, Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. I.J. Paderewskiego w Bydgoszczy, Ogólnopolski Konkurs im. Fryderyka Chopina w Warszawie. W br. będzie jurorem w XVII Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Warszawie.

- Propagujemy muzykę polską i miasto. Chcemy pokazać, że Skierniewice są nie tylko stolicą nauk ogrodniczych, ale także pokazać miasto jako centrum artystyczne, gdzie muzyka odgrywa duże znaczenie – mówi mgr Małgorzata Zientarska-Szczerba. - Chcemy kontynuować konkurs. To nie jest łatwe zadanie w dzisiejszych czasach, kiedy trzeba walczyć o środki. Dużym wyzwaniem jest, aby konkurs nie zniknął z mapy muzycznej kraju, tak, jak niestety dzieje się to z niektórymi przedsięwzięciami tego typu – dodaje.

a