środa, luty 08, 2023
Follow Us

Nawrocki

wtorek, 10 luty 2015 10:34

Trzech Polaków w Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim

Napisane przez Ewa Ploplis
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W 17. Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina, który rozpocznie się 1 października 2015 r. w Warszawie wystartują: Andrzej Wierciński, Łukasz Krupiński i Krzysztof Książek.

Awans do wielkiego konkursu z pominięciem etapu eliminacji, pianiści zagwarantowali sobie zwyciężając w Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina, który zakończył się w Warszawie.

Zwycięzcą konkursu został 20-letni Andrzej Wierciński, student pierwszego roku studiów magisterskich Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, w klasie prof. Wojciecha Świtały. Jury przyznało dwie nagrody ex aequo Łukaszowi Krupińskiemu oraz Krzysztofowi Książkowi. Trzecią nagrodę otrzymał Łukasz Mikołajczyk. Na kolejnych miejscach uplasowali się: Karolina Nadolska - IV nagroda i Michał Szymanowski - V nagroda. Piotr Nowak i Rafał Błaszczyk otrzymali wyróżnienia.

W konkursie wzięło udział 36 polskich pianistów urodzonych w latach 1985-1999. Rywalizowali w trzech etapach. W finale wystąpiło 8 pianistów. Wykonywali jeden z dwóch koncertów fortepianowych Fryderyka Chopina: Koncert e-moll op.11, który zabrzmiał pięć razy, lub Koncert f-moll op.21, który był wykonywany trzy razy. Finalistom w ich zmaganiach towarzyszyła Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej pod dyrekcją maestro Jacka Kaspszyka.

Uczestników oceniało jury pod przewodnictwem Piotra Palecznego w składzie: Andrzej Jasiński, Janusz Olejniczak, Ewa Pobłocka, Katarzyna Popowa-Zydroń, Wojciech Świtała i Stefan Wojtas. Większość z wymienionych jurorów będzie oceniać także uczestników 17. Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w październiku. Przesłuchania odbywały się w dniach 31 stycznia – 8 lutego w Sali Kameralnej (I i II etap) oraz Koncertowej (finał) Filharmonii Narodowej w Warszawie.

a