środa, czerwiec 19, 2024
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/kur365/domains/kurier365.pl/public_html/images/19015.
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/19015
środa, 08 październik 2014 13:23

Testament Prejznera Wyróżniony

Napisane przez Ewa Ploplis
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Jeszcze w październiku ukaże się, wraz z teledyskiem, płyta Anny Osmakowicz z muzyką Tadeusza Prejznera pt. „bez Ciebie...". Płyta została nagrana przez czołówkę polskich jazzmanów. Wśród wykonawców znaleźli się m.in.: Włodzimierz Nahorny, Maciej Cugowski, Ryszard Imbor i Zbigniew Piszczek. Jeszcze w br. płyta ma zostać zgłoszona do prestiżowej muzycznej nagrody Fryderyka.

Na płycie znalazło się szerokie spektrum muzyki Tadeusza Prejznera: od ballad jazzowych po swingi, bluesy, piosenki aktorskie i poezje. Muzyka jest w klimatach jazzowych, trochę zapomnianych i zepchniętych do lamusa przez wszechobecną komercję. Nazwiska autorów tekstów mówią same za siebie: Wisława Szymborska, Zuzanna Celmer, Wojciech Młynarski, Jonasz Kofta, Bogusław Choiński, Jan Gałkowski, Andrzej Kudelski, Jerzy Masłowski i Jerzy Miller.

Płyta „bez Ciebie..." powstała staraniem wokalistki Anny Osmakowicz. - Zamysł albumu „bez Ciebie" powstał na krótko przed śmiercią Tadeusza Prejznera – mówi A. Osmakowicz. Było to jego marzenie o własnej autorskiej płycie, którego niestety nie doczekał. Wypełniając niejako testament kompozytora z radością prezentujemy tę płytę. To piękna, nastrojowa muzyka, przepełniona niepowtarzalnym klimatem, z tekstami „o czymś" – dodaje wokalistka.

Anna Osmakowicz śpiewa piosenkę aktorską, pop, jazz. Występowała w musicalach m.in. w teatrze muzycznym „Syrena". W latach 1986-2003 występowała w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej w Warszawie m.in. w spektaklach Aida i Bal Maskowy, Borys Godunow, Carmen i Dama Pikowa. W 2004 r. wróciła na estradę. Koncertuje oraz nagrywa muzykę rozrywkową i jazzową. W latach 2005-7 nagrała 3 płyty z polskimi kolędami i pastorałkami w języku esperanto, które ukazały się w 37 krajach. Wykonuje utwory m.in. T. Prejznera, W. Nahornego, J. Papaja, A. Seroczyńskiego czy R. Szeremety, z tekstami m.in. Z. Celmer, W. Szymborskiej, A. Wareckiej, A. Osieckiej i W. Młynarskiego. Współpracuje m.in. z W. Gogolewskim., W. Nahornym i M. Cugowskim. Występowała: we Francji, Belgii, Niemczech, Japonii, Szwajcarii, Rosji, Azerbejdżanie, Chinach, Grecji, Brazylii, Wenezueli, Izraelu i na Węgrzech.

Płyta zawiera zaledwie niewielką cześć dorobku kompozytorskiego jaka została po wybitnym artyście jakim był Prejzner. Materiał został wybrany z blisko 50-ciu lat kariery kompozytora. Niewątpliwym rarytasem dla fanów są wspomnienia o nim tych, którzy z nim pracowali wraz z ich autografami.

Wydawcą płyty jest Wydawnictwo Muzyczne "Polihymnia". Powstał także teledysk promujący album, do tytułowego utworu "Bez Ciebie już" z tekstem Zuzanny Celmer. W teledysku oprócz wokalistki wystąpił również Artur Wikiera. Producentem teledysku jest Studio Sześcian.

{gallery}19015{/gallery}

a