sobota, lipiec 20, 2024
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/kur365/domains/kurier365.pl/public_html/images/18803.
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/18803
środa, 17 wrzesień 2014 10:55

Szalone Dni Muzyki w Warszawie Wyróżniony

Napisane przez Ewa Ploplis-Olczak
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Anna Patalong, sopranistka. Wystąpi m.in. w Sali Hollywood 27 września o godz. 18.30 Anna Patalong, sopranistka. Wystąpi m.in. w Sali Hollywood 27 września o godz. 18.30 www.szalonednimuzyki.pl

Szalone Dni Muzyki 2014 AMERYKA odbywać się będą w Warszawie od 26 do 28 września br.. Jest to 5. edycja międzynarodowego festiwalu La Folle Journee. W tym roku na festiwalu prezentowana będzie muzyka amerykańska.

Przez trzy dni: od piątku do niedzieli w salach Teatru Narodowego – Operze Narodowej i w specjalnej sali - namiocie na Placu Teatralnym odbędzie się łącznie 55 koncertów, w których weźmie udział 1000 artystów.
Festiwal to świetna okazja do zapoznania się z amerykańską kulturą muzyczną z wielu różnych stron. Tegoroczne Szalone Dni Muzyki 2014 Ameryka będą poświęcone muzyce amerykańskiej XX w. Podczas imprezy zostaną zaprezentowane dzieła kompozytorów amerykańskich oraz europejskich powstałe na emigracji: Georgea Gershwina, Aarona Coplanda, Leonarda Bernsteina, a także S. Barbera, A. Dvoraka, S. Rachmaninowa i Williamsa. Warto wspomnieć, że w XX wieku Ameryka była drugą ojczyzną artystów z całego świata. Niezwykle oryginalna i różnorodna twórczość imigrantów stała się cennym elementem dziedzictwa narodowego Stanów Zjednoczonych.
Dzięki festiwalowi polska publiczność będzie miała okazję zetknąć się z rozmaitymi stylami i gatunkami muzyki amerykańskiej. Sugerują to także nazwy sal, w których będą odbywać się koncerty: Manhattan, Hollywood, Harlem, Dziki Zachód i Matrix.

Amerykanin w Paryżu
Festiwal otworzą Amerykanin w Paryżu George'a Gershwina i Fanfare for the Common Man Aarona Coplanda.
Podczas festiwalowych koncertów miłośnicy musicalu usłyszą takie dzieła jak: My Fair Lady, czy słynne West Side Story, którego fragmenty zabrzmią aż na 11 koncertach, w tym w wersji na dwa fortepiany w interpretacji Duo Jatekok. Zainteresowanie publiczności wzbudzą też zapewne koncerty z muzyką Gershwina i Bernsteina, zatytułowane „Musical America". Fragmenty słynnych musicali zaprezentują również młodzi wykonawcy z Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Bielsku-Białej podczas koncertu w niedzielę o 13.30 w namiocie festiwalowym (sala Matrix).

Muzyka symfoniczna i Dziki Zachód
Podczas Szalonych Dni Muzyki amerykańskiej nie zabraknie także koncertów muzyki symfonicznej. Kompozycje twórców amerykańskich tego gatunku zabrzmią w wykonaniu: Orkiestry Sinfonia Varsovia, Orkiestry Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Narodowej oraz zespołów orkiestrowych ze szkół muzycznych z całej Polski. Usłyszymy tu m.in. popularne Adagio  na smyczki op. 11 Samuela Barbera.
W klimat Dzikiego Zachodu przeniesie publiczność twórczość A. Coplanda, szczególnie jego balety Billy the Kid i Rodeo. Program urozmaici także muzyka kompozytorów europejskich, którzy wyemigrowali do Stanów Zjednoczonych, tak jak np. Sergiusz Rachmaninow. Jego IV Koncert fortepianowy g-moll op. 40 zagra podczas koncertu inauguracyjnego Abdel Rahman El Bacha. W programie festiwalu pojawi się także „Muzyczna kartka z podróży do Ameryki" Antonina Dvořáka, czyli IX Symfonia e-moll op. 95 „Z Nowego Świata" oraz jego American Suite op. 98b.

Z Krainy OZ i Listy Schindleera
Muzyce filmowej zostaną poświęcone dwa koncerty: pt. „The Magical Music of Disney - Around The World With Disney" w wykonaniu Polskiej Orkiestry Radiowej oraz koncert z piosenkami filmowymi, m.in. z Czarnoksiężnika z krainy Oz i Parasolek z Cherbourga, przygotowany przez uczniów Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Niezwykły będzie także koncert z projekcją filmu Bustera Keatona „Sherlock, Jr." i muzyką graną na żywo przez pianistę Paula Laya. Poza tymi wydarzeniami muzyka filmowa zagości też podczas innych koncertów. Zabrzmi m.in. ścieżka dźwiękowa do Listy Schindlera i Gwiezdnych Wojen Johna Williamsa czy Różowej Pantery Manciniego.

Swing, Ellington i gospel
Do tradycji muzyki Harlemu, ery swingu i twórczości Duke'a Ellingtona nawiąże Gordon Goodwin Trio, które wystąpi aż czterokrotnie oraz Big Band Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, a także pianista Paul Lay. Nowoorleański jazz z lat 20. i 30. zaprezentuje DIXI COMPANY w czasie koncertów dla dzieci w sobotę (27 bm.). Tradycyjny jazz zabrzmi też w wykonaniu Vistula River Brass Band podczas ostatniego wieczoru festiwalu na koncercie zatytułowanym „Od ragtime'u do swingu".
Podczas festiwalu będzie można posłuchać również muzyki gospel w wykonaniu Opole Gospel Choir (sobota, 16.30) oraz znanych przebojów muzyki popularnej w aranżacji wokalnego kwartetu Crossroads Quartet, który da trzy koncerty. Pewną przeciwwagę do tych rozrywkowych wydarzeń będą stanowić koncerty poświęcone twórczości głównych przedstawicieli amerykańskiego minimalizmu i muzyki eksperymentalnej, zaprezentowane przez pianistów Bruce'a Brubakera i Davida Bismutha oraz Hob-beats Percussion Group.

Labirynt i Smykofonia
Podobnie jak w latach ubiegłych, na uczestników tegorocznej edycji festiwalu La Folle Journée de Varsovie, czeka także wiele wydarzeń o charakterze edukacyjno-animacyjnym. Są to m.in. występy młodych wykonawców, specjalne koncerty dla dzieci i ich rodzin pt.: Smykofonia Dixieland, Smykofonia w Ameryce i Spotkanie z instrumentami. Po raz pierwszy w programie festiwalu znalazła się także dyskusja, z udziałem ekspertów, poświęcona kształceniu muzycznemu w Stanach Zjednoczonych.
Misją międzynarodowego festiwalu La Folle Journée jest popularyzowanie muzyki poważnej wśród odbiorców w różnym wieku. Od kilku lat warszawską odsłonę imprezy poprzedza Akcja Labirynt organizowana przez Fundację „Muzyka jest dla wszystkich". Jest to cykl trzymiesięcznych warsztatów towarzyszących programowi Szalone Dni Muzyki. Warsztaty są przeznaczone dla uczniów klas początkowych szkół podstawowych, a także nauczycieli. Akcja co roku cieszy się dużym zainteresowaniem. W latach 2010-2013 uczestniczyło w niej 11,7 tys. uczniów warszawskich i mazowieckich szkół podstawowych.
Fundacja prowadzi także, pod patronatem artystycznym Orkiestry Sinfonia Varsovia, muzyczne spotkania dla najmłodszych słuchaczy zatytułowane Smykofonia. Koncerty smykofoniczne, podobnie jak cały festiwal La Folle Journée 2014, będą utrzymane w klimacie amerykańskim. Podczas tej edycji zostały one podzielone na spotkania przeznaczone dla maluchów do dwóch lat, a także dla dzieci od drugiego do piątego roku życia. Smykofonia Dixieland zaprezentuje młodym słuchaczom melodie inspirowane wczesnym jazzem, ragtimem, swingiem oraz bluesem, w wykonaniu artystów „Fundacji Kreatywnej Edukacji" i zespołu „Dixi Company". Natomiast podczas Smykofonii w Ameryce zabrzmią nie tylko utwory popularne, ale także poważne. Smykofonię Dixieland będzie można odwiedzić w sobotę, natomiast Smykofonię w Ameryce w niedzielne przedpołudnie. O wadze jaką organizatorzy przykładają do koncertów Smykofonii świadczy fakt, że uczestniczą w nich wybitni polscy muzycy. W tym roku będzie to m.in. Andrzej Jagodziński i Adam Cegielski.

Spotkanie z instrumentami
W sobotę o godzinie 13.30 w foyer przy sali Hollywood w Teatrze Wielkim, dzieci a także dorośli będą mogli uczestniczyć w Spotkaniu z instrumentami. Podczas pokazu będzie można nie tylko obejrzeć, ale i spróbować swoich sił na instrumentach muzycznych różnych znanych marek. Organizatorem projektu jest firma Silesia Music Center, współpracująca z festiwalem od jego pierwszej polskiej edycji.
Szalone Dni Muzyki to polska edycja międzynarodowego festiwalu La Folle Journée, którego pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym jest René Martin – twórca festiwali i organizator licznych koncertów muzyki klasycznej na całym świecie, założyciel Centre de Réalisations et d'Études Artistiques à Nantes (CREA). Festiwal po raz pierwszy odbył się w 1995 r. we francuskim Nantes. Wkrótce potem jego coroczne edycje przeniosły się do Portugalii, Hiszpanii, Japonii, Brazylii i Polski. Poprzednie warszawskie edycje Szalonych Dni Muzyki poświęcone były muzyce Chopina (2010 r.), Brahmsa, Mahlera, Liszta, Straussa i Szymanowskiego (2011 r.), muzyce rosyjskiej (2012 r.) oraz muzyce francuskiej i hiszpańskiej (2013 r.). Dotychczas w tych koncertach wykonywanych przez tysiące artystów z kilkunastu krajów świata, uczestniczyło ponad 130 tys. słuchaczy, a w towarzyszących im akcjom edukacyjnym wzięło udział łącznie ok. 13 tys. dzieci z warszawskich szkół podstawowych.
Organizatorami festiwalu są: Orkiestra Sinfonia Varsovia, CREA -Centre de Réalisations et d'Études Artistiques à Nantes, Fundacja "Ogrody Muzyczne", przy współpracy Teatru Wielkiego - Opery Narodowej i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

{gallery}18803{/gallery}
Bilety na festiwal można nabyć w kasach Teatru Wielkiego - Opery Narodowej. Są także w  sprzedaży internetowej na stronach www.teatrwielki.pl i www.ebilet.pl , a także są dostępne w punktach e-Bilet i Empiku. Ich cena nie jest wygórowana: od 7 do 12 zł.

Program koncertów festiwalu Szalone Dni Muzyki na: http://www.szalonednimuzyki.pl/.

a