wtorek, kwiecień 23, 2024
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/kur365/domains/kurier365.pl/public_html/images/18730.
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/18730
środa, 10 wrzesień 2014 00:00

Szalone Dni Muzyki 2014. Wspaniała przygoda z muzyką amerykańską Wyróżniony

Napisane przez Natalia Daca
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Gershwin, Bernstein, Copland, Barber, Rachmaninow, Dvořák, Joplin, Williams – to tylko niektórzy z kompozytorów, których muzykę usłyszymy podczas tegorocznej polskiej edycji La Folle Journée. Szalone Dni Muzyki odbędą się w Warszawie już po raz piąty. W ciągu trzech dni, od 26 do 28 września w salach Teatru Wielkiego - Opery Narodowej zabrzmi 55 koncertów, z udziałem 1000 wykonawców.

La Folle Journée to międzynarodowy festiwal popularyzujący muzykę klasyczną wśród szerokiej publiczności. Jego ideą jest zachęcanie do odbioru muzyki poważnej. Bogaty repertuar, atrakcyjna forma i znakomici artyści sprawiają, że La Folle Journée co roku gromadzi ogromną liczbę słuchaczy we Francji, Hiszpanii, Japonii, a od 2010 roku, także w Polsce.

Muzyka amerykańska w różnych odsłonach

Podczas zbliżającej się 5. edycji Szalonych Dni Muzyki polskiej publiczności zaprezentowana zostanie muzyka amerykańska w różnych odsłonach. Usłyszymy melodie znane i lubiane, przeboje filmowe i fragmenty musicali, a wszystko to w wykonaniu znakomitych artystów.

W programie utwory legendarnych kompozytorów amerykańskich: Gershwina, Bernsteina czy Coplanda, jak i twórców emigracyjnych, którzy znaczną część życia spędzili w USA, m.in. Rachmaninowa, Korngolda, Dvořáka. Na Festiwalu usłyszymy też soundtracki do światowych produkcji filmowych filmów takich jak: Gwiezdne Wojny, Różowa Pantera, Lista Schindlera, Pearl Harbor czy Indiana Jones. Dla miłośników bajek przygotowano koncert z projekcją filmów animowanych Walta Disneya.

Od Ragtime'u do Swingu
Podczas Szalonych Dni Muzyki nie zabraknie również amerykańskiej muzyki popularnej. Będzie też okazja posłuchać standardów jazzowych czy ragtime'ów Joplina oraz wziąć udział w jam session. Kilka razy zabrzmi Błękitna Rapsodia Gershwina i kultowy musical Bernsteina West Side Story, a stylistyczny przekrój muzyki amerykańskiej pokaże koncert jazzu tradycyjnego pt. Od Ragtime'u do Swingu.

Manhattan, Hollywood i Dziki Zachód

Na czas tego niezwykłego maratonu muzycznego sale Teatru Wielkiego nazwano tematycznie. I tak Sala Moniuszki, największa spośród pomieszczeń Teatru, nazywać się będzie Manhattan. Sale Redutowe zmieniły nazwę na Hollywood, natomiast Sala Młynarskiego na...Dziki Zachód. Z okazji Festiwalu do użytku włączono też tak zwane Zascenie, piękną przestrzeń znajdującą się za sceną główną Opery Narodowej. Jej nowa nazwa to Harlem. Namiot przy Placu Teatralnym, w którym odbywać się będą między innymi koncerty młodych wykonawców, zatytułowano Matrix.

Podczas Festiwalu zagrają artyści zarówno z Polski, jak i różnych zakątków świata. Pierwszego dnia będzie okazja posłuchać znakomitego zespołu jazzowego z USA Gordon Goodwin Trio. Szalone Dni Muzyki stwarzają też możliwość prezentacji młodych talentów. Wystąpią najlepsi uczniowie dziesięciu szkół muzycznych, m.in. z Bydgoszczy, Gdańska, Częstochowy, Lublina i Warszawy.

Smykofonia

W programie Festiwalu znajdują się również koncerty przeznaczone dla najmłodszych. Specjalnie dla dzieci do drugiego roku życia oraz dla maluchów w wieku od dwóch do pięciu lat przygotowane zostały koncerty z cyklu Smykofonia: Dixieland i Smykofonia w Ameryce.

Tegoroczne Szalone Dni Muzyki oferują również wydarzenia o charakterze edukacyjnym: znane już z ubiegłego roku, Spotkanie z instrumentami, a także nowość – Meeting „Amerykańska edukacja muzyczna..." z udziałem osób znających oświatę amerykańską z własnego doświadczenia.

Akcja Labirynt

Festiwal poprzedza Akcja Labirynt – cykl trzymiesięcznych warsztatów upowszechniających muzykę klasyczną wśród uczniów początkowych klas szkół podstawowych i nauczycieli.

Bilety na Festiwal

Bogata oferta programowa sprawia, że koncerty festiwalowe od lat gromadzą olbrzymią i ciągle rosnącą rzeszę odbiorców. W ubiegłym roku w polskiej edycji La Folle Journée uczestniczyło 37 000 słuchaczy. Bilety na Festiwal dostępne są w cenie od 7 do 12 zł, a część koncertów i projektów jest bezpłatna. Jak zapewniają organizatorzy: „Szalone Dni Muzyki to wyjątkowe spotkania z muzyką, na które zaproszony jest każdy, bez wyjątku".

Bilety w cenie 7 - 12 zł dostępne są w kasach Teatru Wielkiego - Opery Narodowej, w sprzedaży internetowej www.teatrwielki.pl i www.ebilet.pl oraz w punktach e-Bilet i Empiku. Szczegóły: http://www.szalonednimuzyki.pl/informacje-praktyczne/bilety/

Organizatorzy Festiwalu w Polsce: Orkiestra Sinfonia Varsovia, CREA (Centre de Réalisations et d'Études Artistiques à Nantes), Fundacja "Ogrody Muzyczne", przy współpracy Teatru Wielkiego - Opery Narodowej i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zapraszają na wspaniałą przygodę z muzyką amerykańską! Patronat Honorowy nad Festiwalem objęli: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Pani Małgorzata Omilanowska, Ambasador Francji Pan Pierre Buhler.

{gallery}18730{/gallery}

Szalone Dni Muzyki 2014 AMERYKA
26-28 września 2014 roku
3 dni – 55 koncertów – 1000 artystów

www.szalonednimuzyki.pl / www.follejournee.pl

 

a