piątek, grudzień 02, 2022
Follow Us
poniedziałek, 21 lipiec 2014 00:00

Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej Wyróżniony

Napisała
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej http://www.zakopane.pl

W ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej odbędzie się koncert wybitnych artystów. Bogusław Grabowski i Maciej Sikała wystąpią w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach 16 sierpnia o godzinie 20.

Bogusław Grabowski, ur. 1955 r. w Sopocie, organista i kompozytor. Profesor zwyczajny Akademii Muzycznej w Gdańsku, gdzie zorganizował program nauczania Katedry Muzyki Kościelnej oraz prowadzi klasę organów i improwizacji. Od 1985 główny organista Konkatedralnej Bazyliki Mariackiej w Gdańsku. Animator życia muzycznego w Gdańsku i na Pomorzu, gdzie zorganizował ponad 600 koncertów w ramach międzynarodowych festiwali i cykli koncertów. Dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej w Gdańsku. Koncertuje w Polsce niemal we wszystkich ważniejszych ośrodkach oraz w Niemczech, Anglii, Francji, we Włoszech, w Szwajcarii, Belgii, Holandii, Danii, Szwecji, USA, również na Ukrainie, Białorusi, Łotwie i w Rosji. Nagrał kilkanaście płyt m in. z muzyką organową, a także z własnymi kompozycjami z udziałem chórów i orkiestry symfonicznej oraz improwizacjami. Specjalista z zakresie projektowania, budowy oraz konserwacji organów. Za swoją działalność otrzymał szereg nagród i wyróżnień.

Maciej Sikała, ur. w 1961 r. w Gdańsku. Muzyk jazzowy, saksofonista, kompozytor, wykładowca klasy saksofonu na kierunku jazzowym w Akademiach Muzycznych w Gdańsku i Bydgoszczy. Współpracuje z czołówką polskiej sceny jazzowe m in. z Janem Ptaszynem Wróblewskim, Henrykiem Miśkiewiczem, Leszkiem Możdżerem, Piotrem Wojtasikiem, Jarosławem Śmietaną, Leszkiem Kułakowskim, Wojciechem Karolakiem oraz z muzykami z zagranicy tj: Lester Bowie , David Liebman, Ronnie Burrage, Billy Harper, Wayne Dockerey, John Betsch, Kenny Wheeler, Eddie Henderson.
Nagrał około 50 płyt w tym cztery autorskie, z których dwie były nominowane do nagrody "Fryderyki". Koncertował w Niemczech, Rosji, Bułgarii, na Białorusi, Litwie, we Francji, Szwecji, Mołdawii, Rumunii, Kanadzie, Izraelu, Austrii, Ukrainie, Belgii, we Włoszech.
Źródło: http://www.zakopane.pl.

Więcej w tej kategorii: « Źródła "Ziemia i Pieśń" »

a