środa, lipiec 28, 2021
Follow Us
środa, 21 maj 2014 11:46

Młodzieńcza twórczość Mendelssohna Wyróżniony

Napisane przez Natalia Daca
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Jan Stanienda Jan Stanienda Fot.: Jacek Marciniak

Jan Stanienda w podwójnej roli solisty i dyrygenta wraz z synem - pianistą Krzysztofem Staniendą i Orkiestrą Sinfonia Varsovia wystąpią w sobotę 24 maja w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. Program koncertu będzie poświęcony wczesnym utworom Felixa Mendelssohna.

Felix Mendelssohn-Bartholdy (1809-1847) był niemieckim kompozytorem, pianistą i dyrygentem. W pierwszej części koncertu zabrzmią jego młodzieńcze utwory: II Sinfonia D-dur na orkiestrę smyczkową, Koncert podwójny d-moll na skrzypce i fortepian oraz Koncert d-moll na skrzypce i orkiestrę smyczkową. Wszystkie te utwory Mendelssohn skomponował w bardzo młodym wieku, mając od 11 do 14 lat.

Młody Felix nazywany był „cudownym dzieckiem", a nawet „nieziemskim chłopcem" – jak określił go 73-letni Goethe. Warto dodać, że z okresu dziecięcego twórczości Mendelssohna pochodzi ok. 100 utworów, co stanowi aż jedną trzecią całego dorobku kompozytora. W tym czasie Mendelssohn fascynował się muzyką baroku i klasycyzmu, co znalazło swoje odzwierciedlenie w ówczesnych kompozycjach. (Źródło – Encyklopedia Muzyczna PWM.)

IV Symfonia Włoska (1833) wypełni drugą część koncertu. To dzieło komponowane w okresie rozkwitu stylu indywidualnego Mendelssohna. Bezpośrednią inspiracją dla kompozytora, podobnie jak w przypadku Symfonii Szkockiej, była kilkuletnia podróż po Europie. Pierwsze szkice Symfonii Włoskiej najprawdopodobniej powstały podczas pobytu w Wenecji (1830). Pracę nad symfonią Mendelssohn zakończył trzy lata później, a prawykonanie odbyło się w maju tego samego roku w Londynie.

W roli solisty i dyrygenta wystąpi Jan Stanienda – znakomity skrzypek, kameralista i pedagog, przez wiele lat związany z Polską Orkiestrą Kameralną, a później z Sinfonią Varsovią, której koncertmistrzem był w latach 1986 – 2000. Partię fortepianu w Koncercie podwójnym d-moll na skrzypce i fortepian wykona Krzysztof Stanienda.

W programie:
Felix Mendelssohn-Bartholdy – II Sinfonia D-dur op.43 na orkiestrę smyczkową
Felix Mendelssohn-Bartholdy – Koncert podwójny d-moll na skrzypce i fortepian
Felix Mendelssohn-Bartholdy – Koncert d-moll na skrzypce i orkiestrę smyczkową
Felix Mendelssohn-Bartholdy – IV Symfonia A-dur op.90 Włoska

Wykonawcy:
Krzysztof Stanienda – fortepian
Sinfonia Varsovia
Jan Stanienda – skrzypce / dyrygent.

Bilety TUTAJ.

Koncert: Jan Stanienda, Krzysztof Stanienda i Sinfonia Varsovia
Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, Warszawa
24 maja 2014 roku, godz. 19.
www.sinfoniavarsovia.org

 

 

a