środa, czerwiec 16, 2021
Follow Us
wtorek, 27 lipiec 2010 11:58

Chopin i jego Europa Wyróżniony

Napisane przez Agata Kałużna
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Chopin i jego Europa mat. prasowy

31 dni, ponad 50 koncertów, ponad 2000 wykonawców. To pierwsza taka impreza muzyczna w Warszawie. Już w niedzielę rozpocznie się 6. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Chopin i jego Europa”.

{jumi [*4]}Zapowiada się jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych tego roku w Polsce. Z okazji 200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina festiwal będzie miał szczególny wymiar. W programie można znaleźć wielkie dzieła mistrzów baroku, klasycyzmu oraz romantyzmu.

Koncerty odbędą się w wielu miejscach Warszawy: Filharmonii Narodowej, Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, Sali Palladium oraz w kościołach.

Zaproszono wyśmienitych artystów z bardzo odmiennych muzycznych światów. Wśród gości zagranicznych można wyróżnić takie osoby jak: Martha Argerich, Mischa Maisky, Nikolai Lugansky, Denis Matsuev, Arcadi Volodos, Dang Thai Son czy Christian Zacharias i wiele, wiele innych. Nie zabraknie również polskich artystów. Będzie okazja wysłuchać koncertów m.in. Ewy Pobłockiej, Aleksandry Kurzak, Kai Danczowskiej oraz Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Wrocławskiej pod batutą Jacka Kaspszyka.

Podobnie jak w latach ubiegłych bardzo ważnym nurtem programowym jest wykonawstwo historyczne, czyli prezentowanie dzieł w oryginalnym brzmieniu. Tradycyjnie wielu artystów zagra na fortepianach historycznych – Erardzie z 1849 roku oraz Pleyelu z roku 1848.

Wydarzeniem festiwalu będzie inauguracyjny koncert oratoryjny w wykonaniu Akademie für Alte Musik Berlin i Cappelli Amsterdam. Podczas koncertu zabrzmi ‘Wielka Msza h-moll’ Bacha oraz ‘Mazurek f-moll’ Chopina. Co więcej, po raz pierwszy w Warszawie, będzie można usłyszeć ‘Mszę Uroczystą’ Beethovena w oryginalnym brzmieniu Orchestre des Champs-Élysées.
Po raz pierwszy również w programie można znaleźć operę tak bardzo bliską Chopinowi. Koncerty muzyki improwizowanej z jazzem na czele stanowią osobny nurt repertuarowy festiwalu. Wystąpią m.in. takie gwiazdy jak: Bobby McFerrin & NDR Big Band, Anna Maria Jopeki Gregoire Maret z najnowszym projektem ‘Road to Chopin’, czy Agata Zubel.

Festiwal „Chopin i jego Europa” organizowany jest od 2005 roku i cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Od samego początku zdobył uznanie jako wydarzenie o wysokiej randze artystycznej. Festiwal ma na celu przedstawienie twórczości Fryderyka Chopina w szerokim kontekście kulturowym.

W tym roku będzie trwał cały miesiąc, od 1 do 31 sierpnia.

Więcej szczegółów na stronie www.nifc.pl

{jumi [*9]}

a