piątek, marzec 28, 2025
Follow Us
środa, 06 listopad 2013 14:42

Maxim Vengerov i Polska Orkiestra Kameralna Wyróżniony

Napisane przez Natalia Daca
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Maxim Vengerov Maxim Vengerov http://kultura.poznan.pl

Polska Orkiestra Kameralna 6. listopada wyrusza na tournée z jednym z najwybitniejszych współczesnych wirtuozów skrzypiec – Maximem Vengerovem.

Artyści zagrają w prestiżowych salach koncertowych w Hiszpanii (Auditorio Nacional w Madrycie), Niemczech (Festspielhaus w Baden-Baden, Filharmonii Berlińskiej, Filharmoniach w Essen, Kolonii i Monachium), Belgii (de Singel w Antwerpii) i Wielkiej Brytanii (Barbican Centre w Londynie i Symphony Hall w Birmingham).

Podczas kilkunastodniowego tournée, Maxim Vengerov i Polska Orkiestra Kameralna dadzą dziewięć koncertów. W repertuarze znajdą się koncerty skrzypcowe Mozarta (nr 4 D-dur KV 218 i nr 5 A-dur KV 219 Turecki) oraz utwory Czajkowskiego w transkrypcji Davida Waltera na skrzypce i orkiestrę smyczkową: Sérénade mélancolique b-moll op.26, Souvenir d´un lieu cher (Mélodie nr 3 Es-dur, Scherzo nr 2 c-moll, Méditation nr 1 d-moll) i Valse-Scherzo C-dur op.34.

Maxim Vengerov wystąpi w podwójnej roli – solisty i dyrygenta. Artysta gra na Stradivariusie z 1727 roku, instrumencie będącym niegdyś w posiadaniu Rudolfa Kreutzera.

Maxim Vengerov urodził się 20 sierpnia 1974 roku w Nowosybirsku. Matka była śpiewaczką, ojciec – I oboistą w miejscowej filharmonii. Gdy miał 5 lat zaczął się uczyć gry na skrzypcach u Galiny Tourchaninowej, a dwa lata później – u Zakhara Brona. Jako 10-latek (w 1984 r.) Maxim Vengerov wyjechał po raz pierwszy za granicę – do Polski; zdobył I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Młodych Skrzypków im. Karola Lipińskiego i Henryka Wieniawskiego w Lublinie. W 1990 r. potwierdził swój nadzwyczajny talent zwycięstwem na Międzynarodowym Konkursie im. Carla Flescha w Londynie. W tym czasie studiował już u Z. Brona w Londynie i Lubece. Rozpoczął też publiczne występy – solowe i z orkiestrami - w czołowych europejskich domach muzyki, wzbudzając zainteresowanie znanych wytwórni płytowych (do tej pory zarejestrował blisko 100 utworów, bądź cykli) oraz czasopism muzycznych. Przyniosło mu to liczne nagrody za nagrania i tytuły „Artysty roku", m. in. miesięcznika „Grammophone", nominacje i słynny laur Grammy, nagrodę Edisona – za najlepsze nagranie II Koncertu Szostakowicza oraz bardzo cenioną, doroczną premię „Echo Klassik – 2003" Telewizji Niemieckiej – za recital złożony m. in. z utworów J. S. Bacha.

Duży wpływ na rozwój artystyczny i pogłębienie doskonałości Maxima Vengerova miały jego kontakty m. in. z Mścisławem Roztropowiczem, Danielem Barenboimem, Vagiem Papianem oraz debiuty z najsłynniejszymi orkiestrami świata, takimi jak: Concertgebouw w Amsterdamie, BBC Philharmonic i Chicago Symphony.

Maxim Vengerov odbył 2-letnie studia nad skrzypcami barokowymi i repertuarem tej epoki. Artysta nie ogranicza się tylko do skrzypiec. Jego uwagę przyciągnęła również altówka, potem jeszcze sztuka improwizacji jazzowej, taniec i wreszcie dyrygentura. Od najwcześniejszych lat gra na instrumentach Stradivariusa, obecnie na „Ex-Kreutzer Stradivari" z 1727 r. Od 2005 r. jest profesorem Królewskiej Akademii Muzycznej w Londynie.

W 1997 roku został honorowym ambasadorem UNICEF-u. Angażuje się odtąd w spotkania i występy dla dzieci, m. in. w Ugandzie, Tajlandii i Kosowie.

Maxim Vengerov wielokrotnie koncertował z Polską Orkiestrą Kameralną i Sinfonią Varsovią.

21 września 2012 roku Maxim Vengerov, po recitalu danym wspólnie z pianistą Vagiem Papianem w Auli Uniwersytetu A. Mickiewicza w Poznaniu, podpisał kontrakt, na mocy którego objął przewodnictwo jury XV Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego w 2016 roku.

{jumi [*7]}

a