czwartek, marzec 28, 2024
Follow Us
środa, 08 maj 2013 16:11

Propozycje resortu kluczowe dla rynku

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Propozycje resortu kluczowe dla rynku www.sxc.hu

Ministerstwo Gospodarki zapowiada przyspieszenie prac nad długo zapowiadanym projektem ustawy regulującej działanie renty dożywotniej, która - w obecnym kształcie – funkcjonuje na polskim rynku w oparciu o przepisy kodeksu cywilnego.

Ministerstwo poinformowało w ub. tygodniu, że Komitet Stały Rady Ministrów zajmie się regulacjami 16 maja. Są już wstępne założenia. - Zależy nam na tym, by odwrócony kredyt hipoteczny, nad którym pracuje ministerstwo finansów oraz renta dożywotnia, która dotychczas funkcjonowała na polskim rynku w oparciu o przepisy kodeksu cywilnego - znalazły się w jednym projekcie ustawy – podkreśla Robert Majkowski, prezes Funduszu Hipotecznego DOM SA.

Jacek Bartmiński, dyrektor departamentu doskonalenia regulacji gospodarczych w ministerstwie gospodarki, zaznacza, że 16 maja Komitet Stały Rady Ministrów będzie rozpatrywał – uzupełniony przez szefa resortu gospodarki – projekt. Zdecyduje także, czy oba modele hipoteki odwróconej znajdą się w jednym projekcie, czy zostaną rozdzielone na dwie odrębne ustawy.

- Ustawa dotycząca renty dożywotniej jest potrzebna jak najszybciej, zwłaszcza, że rozwiązanie to funkcjonuje na polskim rynku już od pięciu lat. Najbardziej kluczowa, jest moim zdaniem propozycja systematycznego i stałego raportowania do KNF. My jesteśmy spółką publiczną notowaną na GPW i systematycznie publikujemy swoje wyniki finansowe, ale pozostałe firmy oferujące rentę dożywotnią nie są tak transparentne i należałoby to zmienić – podkreśla Majkowski.

Jeśli spółka, która oferuje hipotekę odwróconą, upadnie – twórcy założeń do ustawy o rencie dożywotniej sugerują odpowiednie rozwiązania. - Proponujemy, by w takiej sytuacji do masy upadłości nie wchodziła suma uzyskana ze sprzedaży mieszkania, które zostało przeniesione w zamian za świadczenie rentowe. Będzie ono dalej służyło osobie starszej; nie będzie można „dożywotnika” wyrzucić z mieszkania – odpowiedział Jacek Bartmiński na pytanie PAP.

 {jumi [*9]}

a