poniedziałek, marzec 30, 2020
Follow Us
czwartek, 28 marzec 2013 16:18

Nowa inwestycja nad morzem

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Nowa inwestycja nad morzem Fot. MSP

Minister Skarbu Państwa Mikołaj Budzanowski, działając jako Walne Zgromadzenie spółki Pern „Przyjaźń” wyraził zgodę na realizację budowy terminalu naftowego w Gdańsku.

Wcześniej w postępowaniu przetargowym, Pern wybrał generalnego wykonawcę inwestycji Terminal Naftowy w Gdańsku Etap I. Zostało nim konsorcjum, którego liderem jest warszawski IDS - Bud SA. Zaproponowało ono wykonanie pierwszego etapu przedsięwzięcia pod klucz za 415 mln zł. - Inwestycja w nowoczesny terminal naftowy na gdańskim wybrzeżu pozwoli na uzyskanie znaczącej pozycji w zakresie przeładunku ropy i paliw w basenie Morza Bałtyckiego. To ważne, nie tylko ze względu na konkurencyjność polskiej gospodarki, ale także z powodu stworzenia elastycznego rozwiązania na wypadek deficytu paliw na rynku krajowympowiedział Budzanowski.
Inwestycja obejmuje budowę bazy przeznaczonej do magazynowania i przeładunku ropy naftowej, produktów naftowych i chemikaliów, o łącznej pojemności 700 tys. m3, z czego 400 tys. dla ropy naftowej, a 300 tys. dla pozostałych produktów. Projekt, będzie przebiegał dwuetapowo. W pierwszym etapie zostanie zrealizowana część dedykowana ropie naftowej, w drugim (którego kształt będzie zależał od potrzeb rynku) część paliwowa i chemiczna. Terminal będzie połączony z Naftoportem i krajową siecią przesyłu ropy, a tym samym znacząco zwiększy możliwości wykorzystania istniejącej już infrastruktury i wzmocni bezpieczeństwo energetyczne kraju. Zakończenie pierwszego etapu inwestycji ma nastąpić w 2015 r.

{jumi [*9]}

a