poniedziałek, marzec 30, 2020
Follow Us
sobota, 02 marzec 2013 06:49

Amerykanie chcą inwestować w atom

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
W centrum ambasador USA w Polsce W centrum ambasador USA w Polsce Fot. MSP

Minister skarbu Mikołaj Budzanowski spotkał się z ambasadorem USA w Polsce J.E. Stephenem D. Mullem. Głównym tematem rozmowy była sytuacja PLL LOT w związku z problemami technicznymi samolotu Boeing 787 Dreamliner.

Poruszono także m.in. kwestie działalności inwestorów zagranicznych w poszukiwaniu gazu łupkowego. Nawiązując do przesłanego w styczniu br. firmie Boeing pisma, Budzanowski zwrócił się do ambasadora o osobiste zaangażowanie w sprawę uwzględnienia przez nią potrzeb PLL LOT w zakresie problemów wynikłych z powodu wstrzymania lotów samolotami typu Boeing 787. Szef resortu skarbu podniósł zarówno kwestie finansowe jak i operacyjne, czyli możliwość ewentualnego czasowego zastąpienia samolotów dalekodystansowych obecnie użytkowanych przez LOT innymi dostarczonymi przez firmę Boeing. Minister Budzanowski poprosił także Stephena D. Mulla o bieżące informowanie MSP o stanie spraw związanych z samolotami Boeing 787 Dreamliner.

Rozmowa dotyczyła także gazu z łupków oraz planów związanych z budową pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Ambasador USA z uznaniem odniósł się do perspektyw wydobycia gazu z łupków w naszym kraju, pytając jednocześnie o kwestie związane z nowym prawem mającym regulować stawki podatkowe dotyczące wydobycia ropy naftowej i gazu. Minister Budzanowski zapewnił go, że nowe przepisy zostaną uchwalone niebawem, a zastosowane stawki podatku będą atrakcyjne dla inwestorów poszukujących tych paliw w Polsce. Ostatnim punktem rozmowy był proces inwestycyjny związany z budową elektrowni jądrowej. Strona amerykańska pytała o harmonogram oraz możliwość udziału amerykańskich inwestorów w tym projekcie.

{jumi [*9]}

a