poniedziałek, marzec 30, 2020
Follow Us
czwartek, 14 luty 2013 06:02

PHN na parkiecie

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Debiut giełdowy PHN (na zdj. m.in. minister Mikołaj Budzanowski, prezes Wojciech Papierak i Beata Jarosz. Debiut giełdowy PHN (na zdj. m.in. minister Mikołaj Budzanowski, prezes Wojciech Papierak i Beata Jarosz. Fot. www.gpw.pl

O przeszło 5-proc. względem ceny emisyjnej na poziomie 22 zł wzrósł kurs Polskiego Holdingu Nieruchomości podczas pierwszych notowań giełdowych.

Taki debiut trzeba uznać za udany – podkreśla Home Broker Daily - skoro inwestorzy nie chcieli zbytnio przepłacać za te akcje w trakcie oferty publicznej, jak również z uwagi na fakt, że w ostatnich dniach na warszawskim parkiecie panowała nerwowa atmosfera. Po dwóch godzinach handlu tymi walorami właściciela zmieniło 365 tys. akcji. Do inwestorów trafiło w ofercie publicznej ponad 10,8 mln sztuk, z czego przeszło 1,6 mln do inwestorów indywidualnych (na te papiery zapisały się 6174 osoby). Przy obecnych cenach cała spółka jest wyceniona na ponad 1 mld zł. Wartość 150. nieruchomości z jej portfela oceniana jest na 2,1 mld zł. Dla porównania wartość rynkowa największych deweloperów komercyjnych na GPW to 2,67 mld zł w przypadku GTC i prawie 2,4 mld zł jeśli chodzi o Echo Investment.

PHN jest 439. spółką notowaną i drugim debiutantem w 2013 r. na Głównym Rynku GPW. Stanowi jednoczenie pierwszą spółkę Skarbu Państwa, która zadebiutowała na GPW w tym roku. PHN dołączy do grona deweloperów notowanych na warszawskiej giełdzie, a akcje spółki zostaną wpisane na listę uczestników indeksów: WIG, WIG-Poland i WIG-deweloperzy po trzech sesjach od debiutu. - Chcemy, by na warszawskim parkiecie były silne, polskie firmy. Dlatego dzisiejszy debiut PHN to ważny krok w rozwoju spółki, ale także całego polskiego rynku kapitałowego. Oferta, którą przygotowaliśmy została dobrze przyjęta przez inwestorów już na etapie budowy księgi popytu. Na dzień przed zakończeniem zapisów byliśmy spokojni o sprzedaż całego pakietu. Pozytywny wpływ na kurs akcji PHN może mieć także sprzedaż pakietu kontrolnego inwestorowi strategicznemu. Planujemy przeprowadzić tę transakcję do końca roku – powiedział Mikołaj Budzanowski, minister Skarbu Państwa.
- Uwzględniając także transakcje sprzedaży akcji banków notowanych na GPW przeprowadzone w ciągu ostatnich kilku tygodni, oferta PHN jest kolejnym dowodem na to, że warszawski parkiet nadal wyróżnia się aktywnością na tle europejskich rynków kapitałowych – powiedziała Beata Jarosz, członek zarządu GPW. - Obecność w gronie spółek notowanych na głównym parkiecie GPW to prestiż, ale również wielka odpowiedzialność. Jestem przekonany, że status spółki giełdowej oraz zwiększona przez to transparentność sprawi, że PHN będzie jeszcze lepszym partnerem dla biznesu – powiedział Wojciech Papierak, prezes PHN. Głównym przedmiotem działalności jego firmy jest zarządzanie nieruchomościami, w szczególności aktywne administrowanie posiadanymi nieruchomościami przez ich wynajmowanie, obsługę najemców oraz bieżące utrzymanie nieruchomości. Działalność ta wspomagana jest przez komercyjną działalność deweloperską. Dodatkową działalnością realizowaną w ramach Grupy jest mieszkaniowa działalność deweloperska oraz usługi portowe, przeładunkowe, chłodnicze i energetyczne.

{jumi [*9]}

a