poniedziałek, marzec 30, 2020
Follow Us
wtorek, 29 styczeń 2013 06:24

Gaz jeszcze potanieje

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Mikołaj Budzanowski Mikołaj Budzanowski Fot. MSP

Tematem IV Kongresu Energetycznego były zagadnienia związane z polską energetyką. W warszawskim spotkaniu wziął udział m.in. minister skarbu Mikołaj Budzanowski.

- Finalnie odbiorca końcowy gazu dostanie go w lepszej cenie – stwierdził podczas Kongresu zorganizowanego przez polską redakcję "Forbesa". Minister mówił m.in. o nowym programie inwestycyjnym rządu „Inwestycje Polskie”, rozbudowie sieci gazociągów, wspólnych planach budowy instalacji petrochemicznej Grupy Azoty i Lotosu oraz realizacji nowych bloków energetycznych. Odniósł się także do perspektyw wydobycia gazu z łupków Polsce: - Cel, który sobie stawiamy to uruchomienie pierwszej kopalni gazu niekonwencjonalnego w 2015 r. Na tym skupiają się wysiłki spółek zaangażowanych w ten projekt. W ostatnim roku udało się zrobić dużo w tej kwestii. Do tej chwili 39 odwiertów zostało już wykonanych, a kolejne są w trakcie realizacji. Żeby polskie spółki mogły dalej wiercić potrzebują finansowania. W przypadku PGNiG pomogło renegocjowanie kontraktu z Gazpromem i dzięki temu w tym roku spółka wykona 13 odwiertów poszukiwawczych. Dużo w tej materii robi także PKN Orlen. Do 2015 r. na inwestycje związane z gazem łupkowym wydanych zostanie 5 mld zł. A jest jeszcze przecież gaz konwencjonalny i tutaj także planujemy przyspieszenie prac nad efektywnym wykorzystaniem jego złóż w Polsce. To wszystko sprawi, że finalnie odbiorca końcowy dostanie to paliwo w lepszej cenie.

Goście kongresu dyskutowali o innowacyjnych rozwiązaniach dla sektora energetycznego, gazie łupkowym, ochronie środowiska oraz przyszłości technologii Smart Grid. Uczestników spotkania szczególnie interesowały europejskie i światowe doświadczenia w tym zakresie oraz możliwości ich wykorzystania w Polsce. Rozmowa dotyczyła także szeroko rozumianej polskiej polityki energetycznej.

{jumi [*9]}

a