poniedziałek, marzec 20, 2023
Follow Us

Nawrocki

środa, 08 marzec 2023 19:23

Jakie ogrzewanie do biura wybrać? Wyróżniony

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(1 głos)
W biurach do ogrzewania wnętrz najczęściej stosuje się klasyczne systemy centralne W biurach do ogrzewania wnętrz najczęściej stosuje się klasyczne systemy centralne mat.pras

Aby codzienna praca w warunkach biurowych była wygodna, trzeba zapewnić w przestrzeni roboczej odpowiednie warunki. Kluczowa wydaje się pod tym względem zwłaszcza temperatura, od której w dużej mierze zależy wydajność działania i samopoczucie wszystkich osób przebywających w danym wnętrzu.

Jakie ogrzewanie jest najlepszą opcją do biura? Na jakie produkty się zdecydować, by zapewnić komfort termiczny? O tym napiszemy poniżej.

Temperatura w miejscu pracy a przepisy BHP

Właściwa temperatura w biurze to nie tylko kwestia komfortu, ale też obowiązek spoczywający na pracodawcy (właścicielu lokalu), wynikający z przepisów BHP. Znajduje się w nich informacja, iż w miejscach pracy biurowej temperatura nie może być niższa niż 18 stopni. Dodatkowo przy lekkiej pracy przy biurku, jeśli temperatura przekroczy 30 stopni, pracownicy powinny otrzymać wodę, a pracodawca powinien przedsięwziąć odpowiednie środki, by poprawić warunki termiczne, przy pomocy różnych rozwiązań technicznych.

Pamiętajmy, że utrzymująca się przez dłuższy czas nieodpowiednia temperatura w biurze może prowadzić do pogorszenia ogólnego samopoczucia, spadku efektywności działania, a w efekcie do zmniejszenia odporności lub pojawiania się różnych problemów zdrowotnych.

Standardowe systemy grzewcze - co wybrać?

W biurach do ogrzewania wnętrz najczęściej stosuje się klasyczne systemy centralne, które zaliczają się do najbardziej ekonomicznych rozwiązań. Mogą być one podłączone do kotła gazowego, na paliwa stałe lub elektrycznego w zależności od konkretnych potrzeb.

Chętnie wykorzystuje się rozwiązania grzejnikowe lub instalacje z kanałami do dystrybucji rozgrzanego powietrza. W mniejszych biurach lub w pomieszczeniach, gdzie pracuje się przez większą część dnia można natomiast wykorzystać ogrzewanie podłogowe - wodne, a także proste w montażu przewodu i maty elektryczne, jak choćby tanie ogrzewanie od Econovli. Sprawdzają się idealnie w miejscach, w których przez cały czas chce się utrzymać stałą temperaturę.

Rozwiązania przenośne - dodatkowe wsparcie

Co zrobić jednak, jeśli w danym pomieszczeniu z różnych względów nie można lub nie chce się tworzyć pełnej instalacji centralnego ogrzewania? Wówczas trzeba postawić na rozmaite rozwiązania przenośne.

Idealnie sprawdzają się w tej roli choćby niewielkie grzejniki elektryczne (np. termowentylatory) lub elektryczne promienniki podczerwieni. Z ich pomocą da się szybko podnieść temperaturę do żądanej wartości w wybranej części pomieszczenia. Urządzenie bez trudu przenosi się z miejsca na miejsce, by dogrzać używane w danym momencie wnętrza. Warto zatem sięgnąć po takie rozwiązania, jeśli korzysta się z przestrzeni okazjonalnie lub przez krótki czas w ciągu dnia bądź pragnie się chwilowo podnieść w biurze temperaturę do konkretnego poziomu, odpowiadającego osobom przebywającym w konkretnym miejscu.

Innym pomysłem na skuteczne ogrzewanie biura jest zastosowanie klimatyzatorów z modułem grzewczym. To rozwiązanie praktyczne i ekonomiczne zarazem, gdyż wykorzystujemy jedno skuteczne urządzenie do ogrzewania wnętrz w chłodniejszym okresie roku i chłodzenia w czasie letnich upałów.

Dlaczego jeszcze warto wybrać produkty mobilne do ogrzewania przestrzeni biurowych? Każde z wymienionych urządzeń bywa przydatne w okresach przejściowych, gdy włączenie głównej instalacji byłoby nieopłacalne. Może także solidnie wesprzeć mniej wydajne ogrzewanie centralne w okresie siarczystych mrozów. Tego typu produkty odznaczają się skutecznością i co ciekawe przyjemnym designem, wpisującym się w aranżacje nawet eleganckiego biura. Nieco inspiracji, jak zaprojektować stylowe biuro lub gabinet można znaleźć na: projektydompasja.com.pl.

Praktyczne produkty grzewcze dla każdego biura

Wydajne ogrzewanie do biura zapewnia pełen komfort termiczny dla pracowników i osób odwiedzających dany budynek. Wpływa korzystnie na samopoczucie oraz wydajność pracy. Warto zatem zadbać o utrzymanie optymalnej temperatury w swoich biurach - nie tylko ze względu na obowiązujące przepisy, ale też dla dobra własnej firmy.

a