poniedziałek, maj 29, 2023
Follow Us

Nawrocki

piątek, 24 czerwiec 2022 23:05

Cztery klasy jakości olejów hydraulicznych Wyróżniony

Napisał
Oceń ten artykuł
(1 głos)
Szukając produktu do obsługi konkretnego układu hydraulicznego, w pierwszej kolejności należy kierować się zaleceniami producenta Szukając produktu do obsługi konkretnego układu hydraulicznego, w pierwszej kolejności należy kierować się zaleceniami producenta Photo by Justus Menke on Unsplash

Zgodnie z normą jakości ISO 6743/4 i analogiczną do niej niemiecką normą DIN 51524 wyróżnić możemy cztery klasy olejów hydraulicznych bazujących na olejach mineralnych wzbogaconych różnego rodzaju substancjami uszlachetniającymi.

Poza tym możemy mówić o pozaklasowych olejach HH, które tego typu substancji są pozbawione. Główna klasyfikacja wyróżnia oleje HL, takie jak olej HL46, HM, HM z detergentem i HV. Analogicznymi olejami wg. normy DIN są oleje HL, HLP, HLPD i HVLP.

Jak odczytywać skróty olejów hydraulicznych?

Literowe oznaczenia określające różne klasy olejów hydraulicznych mają na celu ułatwić wybór produktu wzbogaconego substancjami uszlachetniającymi pożądanymi w konkretnych zastosowaniach. Podstawowym rodzajem oleju hydraulicznego są oleje klasy HL, na przykład oleje HL46. Tego typu oleje wzbogacane są inhibitorami korozji i substancjami przeciwutleniającymi, dzięki czemu mają większą trwałość i skutecznie chronią elementy układów hydraulicznych przed korozją. W klasie olejów HM/HLP stosuje się oleje mineralne głęboko rafinowane, które dodatkowo wzbogacane są substancjami przeciwzużyciowymi i przeciwzatarciowymi. To oleje dedykowane układom pracującym pod dużym obciążeniem, przy wysokim ciśnieniu i temperaturze. Oleje HLDP (HM z detergentem) oprócz standardowych dodatków stosowanych w olejach niższych klas jakości, takich jak olej HL46, wzbogacane są również detergentami i dyspergentami. Oleje HVLP/HV to ciecze z modyfikatorami lepkości i wieloma innymi dodatkami stosowanymi w niższych klasach olejów hydraulicznych. To oleje przeznaczone do stosowania we wszystkich układach, zwłaszcza tych, które pracują pod największymi obciążeniami. 

Jak dobrać właściwą klasę oleju?

Szukając produktu do obsługi konkretnego układu hydraulicznego, w pierwszej kolejności należy kierować się zaleceniami producenta. Jeśli nie wiesz, jaki rodzaj oleju hydraulicznego jest zalecany w użytkowanym modelu maszyny lub pojazdu, możesz sięgnąć po produkt uniwersalny najwyższej klasy HVLP/HV. W przypadku układów nisko i średnio obciążonych ekonomicznym i w zupełności wystarczającym wyborem będzie olej HL46 lub olej tej klasy jakości, ale w innej klasie lepkości (15, 32, 100, 150). Warto pamiętać, że przy wyborze odpowiedniego produktu liczy się bowiem nie tylko klasa jakości oleju, czyli jego skład, ale także poziom lepkości opisany przez znajdującą się tuż po oznaczeniu literowym liczbę. W przypadku olejów HL46 i wszystkich innych, liczba oznacza średnią lepkość kinetyczną oleju w temperaturze 40 stopni Celsjusza dla mm2 na sekundę.

a