wtorek, czerwiec 28, 2022
Follow Us
wtorek, 21 czerwiec 2022 23:14

Czym karma dla psa seniora różni się od typowej karmy? Wyróżniony

Napisał
Oceń ten artykuł
(1 głos)
Bazą dobrej jakości karm dedykowanych psom w podeszłym wieku jest mięso jednego gatunku Bazą dobrej jakości karm dedykowanych psom w podeszłym wieku jest mięso jednego gatunku Photo by Max Kleinen on Unsplash

Podobnie jak w przypadku człowieka, wraz z wiekiem aktywność psa słabnie, tym samym zmieniają się jego potrzeby żywieniowe, przede wszystkim obniża się zapotrzebowanie na składniki energetyczne.

W związku z tym karma dla psa seniora ma najczęściej znacząco obniżoną kaloryczność w stosunku do standardowej karmy zalecanej psom młodym. Dzięki temu starszy pies jest mniej narażony na otyłość i związane z nią dolegliwości. 

Skład karmy dla psa seniora

Bazą dobrej jakości karm dedykowanych psom w podeszłym wieku jest mięso jednego gatunku, co zmniejsza ryzyko wystąpienia alergii pokarmowej. Zwiększona podaż białka w stosunku do zawartości tłuszczu to oczywiście jedynie jeden z wyróżników specjalistycznych karm dla psów seniorów. W składzie tego typu żywności zwykle znajdują się również dodatkowe składniki mineralne i witaminy, które mają pomóc w utrzymaniu dobrej kondycji psa w jesieni życia. Szczególnie ważna jest dbałość o stawy, które z czasem odmawiają posłuszeństwa. Wiele dojrzałych psów cierpi na artretyzm, co dodatkowo obniża ich ruchliwość i sprawia, że szybciej tyją. Dlatego dobrej jakości karma dla psa senior jest produktem bogatym w składniki sprzyjające prawidłowej mineralizacji kości, zapewniające dobre smarowanie stawów. Takie karmy zawierają również więcej witamin, co ma pomagać w stymulowaniu osłabiającej się wraz z wiekiem odporności.

Karmy mokre dla psów w podeszłym wieku

W przypadku psich seniorów zastępowanie suchych karm ich mokrymi odpowiednikami jest polecane nie tylko ze względu na mniejszą kaloryczność objętościową takiego pożywienia, ale także w uwagi na jego miękką konsystencję. Wiele starszych psów ma problemy z zębami i miękki pokarm jest przez nie łatwiej pobierany. Mokre karmy dla psich seniorów są także bardziej aromatyczne niż produkty suche, a tym samym stymulują apetyt i zachęcają psa do jedzenia. Oczywiście nawet starsze psy wciąż powinny dostawać karmę suchą, ale jej ilość powinna stopniowo się zmniejszać na rzecz karmy mokrej. Mokra karma dla psa seniora jest łatwiejsza do zjedzenia i przetrawienia, a dzięki odpowiedniemu składowi dostarcza zwierzęciu wszystkiego, co niezbędne do jego funkcjonowania. 

Podstawową różnicą pomiędzy karmami przeznaczonymi dla psów starych i młodych jest kaloryczność. Karmy dla psich seniorów są mniej kaloryczne, zawierają więcej białka i mniej tłuszczu. Najczęściej są to karmy mokre, łatwiejsze do pobrania przez psa ze słabymi zębami i lekkostrawne, z mikro i makro składnikami, dzięki którym pies może cieszyć się dobrą kondycją w jesieni swojego życia. 

a