środa, październik 21, 2020
Follow Us
czwartek, 17 wrzesień 2020 12:04

Trudne plamy, czym wyczyścić kafelki z tłuszczu? Wyróżniony

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(1 głos)
Płytki ceramiczne z założenia czyści się łatwo. Są odporne na zabrudzenia, a więc powinniśmy sobie z tłustymi plamami poradzić domowymi sposobami Płytki ceramiczne z założenia czyści się łatwo. Są odporne na zabrudzenia, a więc powinniśmy sobie z tłustymi plamami poradzić domowymi sposobami mat.pras

W kuchni trudno jest uniknąć tłustych plam, które powstają podczas gotowania. Tłuszcz osadza się na wszystkich powierzchniach, zarówno na frontach szafek, jak też na płytkach. Szczególnie często pojawia się w strefie z kuchenką.

Aby uniknąć trwałych zabrudzeń, należy płytki czyścić regularnie, najlepiej po każdym gotowaniu. Możemy wykorzystać do tego domowe mieszanki, jak również gotowe, profesjonalne preparaty. Sprawdźmy, jak działają i jak je stosować.

Domowe sposoby na tłuste plamy na płytkach

Płytki ceramiczne z założenia czyści się łatwo. Są odporne na zabrudzenia, a więc powinniśmy sobie z tłustymi plamami poradzić domowymi sposobami. Do pokrycia ścian w kuchni bardzo często wybieramy płytki do kuchni na ścianę o połyskującym wykończeniu. Niezależnie od ich koloru, chcemy, aby nie tylko były czyste, ale również nieustannie zachwycały pięknym blaskiem. Aby więc uniknąć ich matowienia, przy czyszczeniu używamy takich środków, które dodatkowo płytki nabłyszczają.

Dobrym sposobem na tłuste plamy i jednocześnie efektowny blask jest soda oczyszczona lub ocet. Soda ma właściwości czyszczące i zmiękczające, szybko usuwa kamień oraz tłuste plamy. Ocet działa podobnie, jednak dodatkowo nabłyszcza powierzchnię. Ocet nanosimy bezpośrednio na płytki, używając do tego ściereczki lub gąbki. Sodę rozpuszczamy w wodzie w proporcjach 1:3 i nakładamy na plamy, po czym wycieramy wilgotną ściereczką, a następnie polerujemy suchą.

Z tłustymi plamami bardzo dobrze radzi sobie również kwasek cytrynowy. Odświeża, czyści i nabłyszcza jednocześnie. Łączymy go z wodą, dodatkowo możemy dodać olejek eteryczny o ulubionym zapachu. Nie najlepiej sprawdza się jednak w przypadku jasnych płytek, ponieważ może powodować ich żółknięcie.

Profesjonalne preparaty odtłuszczające

Domowe sposoby na tłuste plamy na płytkach kuchennych możemy zastąpić środkami czyszczącymi dostępnymi w sklepach. Są to detergenty o silnym i kierunkowym działaniu. W ich składzie są substancje, które skutecznie usuwają trudne zabrudzenia. Ze względu jednak na swoje silne działania podczas sprzątania mogą powstawać szkodliwe dla naszego zdrowia opary. Z tego powodu nie poleca się korzystać z nich zbyt często. Ponadto wiele z nich pozostawia na płytkach smugi, które nie prezentują się estetycznie. Występują w formie mleczka, ale też wygodnego w użyciu aerozolu. Należy nanieść je na powierzchnię czyszczoną, pozostawić na kilka minut, po czym wypolerować suchą ściereczką. Coraz więcej na sklepowych półkach pojawia się środków czyszczących ze składnikami pochodzenia naturalnego. Są bezpieczniejsze dla naszego zdrowia oraz wrażliwej skóry. Warto jest z nich skorzystać, w wielu przypadkach są równie skuteczne jak silne detergenty, a łagodniejsze dla wrażliwych powierzchni. Płytki do kuchni można również umyć płynem do mycia okien oraz płynem do mycia naczyń.

Tłuszcz jest trudnym przeciwnikiem, jednak są skuteczne sposoby, którymi możemy go szybko usunąć. Ważna jest systematyczność. Nie dopuszczamy do zalegania plam na powierzchniach, które są potem zdecydowanie trudniejsze do usunięcia.

a