sobota, wrzesień 18, 2021
Follow Us
środa, 08 lipiec 2020 14:32

Historia Opla - maszyna do szycia, rower, samochód Wyróżniony

Napisał
Oceń ten artykuł
(1 głos)
Opel 4/8PS - Doktorwagen Opel 4/8PS - Doktorwagen By Aisano - Fotografia własna, FAL, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=29537276

Założyciel Opla nie przypuszczał, że jego firma specjalizująca się w maszynach do szycia i rowerach stanie się jednym z najbardziej uznanych producentów samochodów.

Jeszcze bardziej byłby zdumiony gdyby mu powiedziano, że jego solidną niemiecką firmę przejmie francuski koncern. A to, z dwóch powodów, koncerny - w dzisiejszej formie jeszcze nie działały. Choć trzeba przyznać, że gigantyczne spółki handlowe typu Brytyjskiej Kampanii Wschodniej miały przedstawicielstwa na całym świecie. Po drugie samochody były jedynie urządzeniami prototypowymi i bardziej istniały w umysłach zapalonych wizjonerów i konstruktorów. Świat dopiero rozpoczynał swoją wielką przygodę z motoryzacją.

To żona Adama Opla wraz z synami zwrócili się w stronę raczkującego przemysłu motoryzacyjnego. Było to już po śmierci Opla. W 1899 roku Opel wyprodukował swój pierwszy samochód w kooperacji z Friedrichem Lutzmannem specjalizującym się w produkcji podwozi. Maszyna miała moc 4 koni mechanicznych i rozpędzała się do 20 km/h. 

Wiodący sprzedawca części samochodowych www.autoczesciexpert.pl. Firma Opel istniejąca nieprzerwanie od 155 lat co roku wypuszcza na rynek nowe modele samochodów. Z jej ofertą można się zapoznać na stronie https://www.opel.pl.

Dwa lata później pojawił się po raz pierwszy wątek francuski w życiu firmy Opel. Podpisano umowę z francuskim konstruktorem Alexandrem Darracq i powstał model 9PS. W ciągu kilkunastu lat firma rozbudowała się, wprowadziła produkcję na taśmie - na modłę amerykańskiego potentata samochodowego Forda i wypuściła pierwszy samochód napędzany sześciocylindrowym silnikiem.

Do początku lat trzydziestych Opel stał się jednym z największych producentów samochodów w Niemczech. W 1929 roku rodzina Opla sprzedała większościowy pakiet akcji amerykańskiemu koncernowi motoryzacyjnemu General Motors za kwotę 33,362 mln USD.

Wątek francuski pojawia się ponownie w życiu firmy Opel w 2017 roku kiedy to zostaje ona przejęta przez francuski koncern Groupe PSA.

a