sobota, listopad 27, 2021
Follow Us
piątek, 02 sierpień 2019 13:45

Józef Bem – krótka biografia

Napisane przez artykuł partnera
Oceń ten artykuł
(3 głosów)
Łązienki Królewskie, Pałac na Wodzie Łązienki Królewskie, Pałac na Wodzie mat.pras

Józef Zachariasz Bem to bohater trzech narodów: polskiego, tureckiego i węgierskiego. Urodził się w 1794 r. pod Tarnowem, zmarł 1850 r. w Aleppo na terenie dzisiejszej Syrii. Był znakomitym strategiem wojennym i dowódcą, z jego inicjatywy powołano pierwszy w Polsce oddział rakietników.

Lata młodości i początki kariery wojskowej

Józef Bem kształcił się w Szkole Artylerii i Fortyfikacji, zdobył gruntowne wykształcenie i tytuł inżyniera wojskowego. Po raz pierwszy pojawił się na froncie w latach 1812–1813 jako uczestnik kampanii francusko-rosyjskiej. Następnie odbywał służbę w szeregach wojska Królestwa Polskiego. Józef Bem pracował jako wykładowca, szkoląc przyszłych żołnierzy i teoretyków wojennych z zakresu artylerii. Zajmował się również badaniami naukowymi nad materiałami wybuchowymi, czego rezultatem była rozprawa zatytułowana „Doświadczenia z rakietami kongrewskimi”, która została entuzjastycznie przyjęta w środowiskach związanych z poruszanymi w niej przez Bema zagadnieniami. Praca naukowa Bema doprowadziła do utworzenia w Polsce w 1832 r. oddziałów artylerii rakietowej.

Po udziale w powstaniu listopadowym w 1830 r. Józef Bem wyemigrował na zachód Europy, przebywał głównie we Francji, gdzie w 1832 r. Został współzałożycielem Towarzystwa Literatów Polskich. Zajmował się również działalnością związaną z programem Hotelu Lambert. Gdy w latach 1848-1849 Europę ogarnęła Wiosna Ludów, Bem zaangażował się w obronę Wiednia. Niestety musiał znów uciekać, tym razem dotarł na Węgry, gdzie z powodzeniem uczestniczył w wielu bitwach powstania węgierskiego. Niestety powstanie upadło, a Bem zmuszony był do kolejnej podróży. Wyjechał do Turcji, gdzie dzięki konwersji na islam i przyjęciu imienia Murat Pasza został dowódcą tureckiej armii, którą poprowadził do zwycięstwa w podczas brawurowej obrony Aleppo. Józef Bem zmarł na malarię, w Aleppo w 1850 r.

Józef Bem – bohater trzech narodów

Józef Bem dał się poznać przede wszystkim jako znakomity strateg i dowódca. W czasie powstania listopadowego dowodził polską artylerią.

Na Węgrzech doprowadził do reorganizacji armii, dzięki zaproponowanym przez niego rozwiązaniom oraz genialnemu dowództwu Siedmiogród zwyciężył w niemal 30 bitwach, pokonując armię carską.

W Turcji Józef Bem, będąc marszałkiem tureckiej armii, obronił Aleppo przez arabskimi powstańcami, dzięki czemu zyskał niezwykłe uznanie i sławę.

Prochy Józefa Bema zostały z honorami sprowadzone z Syrii do Polski dopiero w 1929  r. i umieszczone w Parku Strzeleckim w Tarnowie.

a