piątek, grudzień 13, 2019
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 125.
JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 44.
środa, 06 luty 2013 14:24

Znaleziono szkielet króla Ryszarda III Featured

Written by
Rate this item
(0 votes)
Znaleziono szkielet króla Ryszarda III fot. PRESS/ sfora.pl

W Leicester, pod miejskim parkingiem znaleziono kompletny szkielet króla Anglii Ryszarda III. Odkrycia dokonano jesienią 2012 roku. Wcześniej naukowcy poszukiwali miejsca pochówku ostatniego króla Anglii z dynastii Plantagenetów.

Wiadomo było, że został on pochowany przez mnichów w tej właśnie okolicy, po śmierci, która nastąpiła od odniesionych wcześniej ran w trakcie bitwy pod Bosworth, 22 sierpnia 1485 roku. Ciało przeleżało w anonimowym grobie ponad 500 lat.

W poniedziałek 4 lutego zespół z University of Leicester potwierdził na podstawie badań DNA i innych materiałów, że szkielet należy do Ryszarda III. Wśród znawców tematu panuje przekonanie, że odnalezienie szkieletu króla pomoże w jego historycznej rehabilitacji. Przez wieki Ryszard III należał do najbardziej nie lubianych królów Anglii. William Szekspir w dramacie Ryszard III, przedstawił go jako mordercę swoich dwóch bratanków i czarny charakter.

„Sądzę, że chciał być odnaleziony, że był gotowy na to, by zostać odnalezionym, więc odnaleźliśmy go i możemy rozpocząć prawdziwą opowieść o tym, kim był..."– mówi Philippa Langley, pisarka i wieloletnia członkini Stowarzyszenia Ryszarda III, które działa na rzecz przywrócenia sprawiedliwości temu niesprawiedliwie oczernianemu władcy. – „Teraz możemy dokonać jego ponownego pochówku z honorami i pochować go jak króla"– mówi Langley.

Poszukiwania ciała Ryszarda III zainspirowała sama Langley, która zebrała 250.000 funtów, w celu ekshumacji oraz badań. Miejsce ukrycia szczątków króla wskazał, kilka lat po bitwie, średniowieczny historyk John Rouse. Dzięki tym informacjom i podjętym działaniom udało się odnaleźć ciało króla, które zostało pochowane na terenie starego klasztoru.

 

 

{jumi [*7]}