czwartek, kwiecień 18, 2024
Follow Us
wtorek, 05 luty 2013 12:51

Szybkość w mózgu Wyróżniony

Napisane przez Kos
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Są bogami futbolu, wirtuozami piłki nożnej, idolami milionów początkujących piłkarzy na całym świecie. Co tak naprawdę powoduje, że są najlepszymi z najlepszych?

Argentyńczyk Lionel Messi, gwiazda hiszpańskiej Barcelony, swoje markowe zwody i niezywkle dynamiczne skręty tułowia może zawdzięczać temu, że jego mózg pracuje podczas gry intensywniej aniżeli mniej utalentowanych zawodników, wynika z badań nad umysłem piłkarzy.

Badania przeprowadzone przez Brytyjski Uniwersytet Brunel stwierdziły, że niezwykle utalentowani piłkarze są w stanie aktywować więcej obszarów mózgowych niż pozostali zawodnicy, co umożliwia im skuteczniejszą reakcję na atak przeciwników. Opublikowane w magazynie Journal of Sport and Excercise Psychology badania dowiodły, że doświadczeni gracze potrafią powstrzymać instynktowne nawyki, zmniejszając tym samym szanse rywala na skuteczny zwód czy kontratak.

W ramach badania 39. piłkarzy, począwszy od amatorów po półprofensjonalistów, było podłączonych do magnetycznego rezonansu głowy i oglądało filmy z biegnącymi naprzeciw nim juniorami światowego formatu. Czasami nadciągający zawodnik przeprowadzał zwodniczy manewr i badani mieli zdecydować, w którym kierunku należy się poruszyć by powstrzymać rywala. Wyniki ujawniły, że lepsze rezultaty odnieśli gracze bardziej utalentowani.

- Nasze dane neuroobrazowania wyraźnie pokazują większą aktywację rdzenia i struktur pokrewnych w mózgu graczy zaawansowanych w stosunku do nowicjuszy - powiedział po teście przewidywania Daniel Bishop z Uniwersytetu Brunel. - Wierzymy, że ten wyższy poziom aktywności neuronalnej jest czymś, co może być rozwijane poprzez wysokiej jakości szkolenia. Dlatego naszym następnym krokiem będzie przyjrzenie się, jak mózg może być przeszkolony, aby przewidywać ruchy przeciwników - zakończył.

Poniżej prezentujemy popisy Lionela Messiego

{jumi [*7]}

a