piątek, grudzień 09, 2022
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 98.
sobota, 27 październik 2012 09:22

"Zmysły Sztuki" w wersji multimedialnej

Napisała
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
"Zmysły Sztuki" w wersji multimedialnej mat. organizatora

- Może powita Państwa muzyka... - powiedział Andrzej S. Grabowski, po czym rozległy się dźwięki kompozycji Anny Marii Huszczy, do której na skrzypcach grała Aleksandra Nikiel. Tak rozpoczęło się XV spotkanie z cyklu „Zmysły Sztuki" z kompozytorką Anną Marią Huszczą i malarką Anną Nosowicz.

Ostatnie spotkanie z cyklu „Zmysły Sztuki" w Królewskiej Cukierni Wilanowskiej odbyło się w czwartek 25 października. Miało nieco inny charakter niż dotychczasowe spotkania organizowane w tym miejscu. Prezentacja dwóch głównych bohaterek wieczoru zaskoczyła publiczność. Spotkanie zaczęło się bowiem od filmu video ukazującego twórczość obu artystek. Prezentacja, przygotowana przez Annę Marię Huszczę, przedstawiała życiorysy artystyczne bohaterek i prezentowała zdjęcia z organizowanych przez nich wydarzeń, obrazy Anny Nosowicz oraz kompozycje Anny Marii Huszczy.
Z prezentacji można było dowiedzieć się o rozległych zainteresowaniach obu artystek. Malarka Anna Nosowicz poza założeniem wrocławskiej kooperatywy kreatywnej Panato, malowaniem obrazów, i realizacją projektów artystycznych jest też animatorką kultury i organizatorką kreatywnych zabaw dla najmłodszych. Z kolei Anna Maria Huszcza, artystka multimedialna, jest nie tylko autorką wielu kompozycji, w tym muzyki do filmu Zbigniewa Wacława Kowalewskiego „Z nieba do nieba", ale również szeregu układów choreograficznych prezentowanych w różnych miastach Polski. Uczy również umuzykalnienia w przedszkolach.

 

- Prezentacja ta odchodzi od przyjętej przez nas koncepcji bohemy kawiarnianej – powiedział prowadzący spotkanie Andrzej S. Grabowski. Jednak podczas spotkania nie zabrakło również rozmów z artystkami na temat ich sztuki i inspiracji do jej tworzenia.
Podczas spotkania w Królewskiej Cukierni Wilanowskiej można było obejrzeć wiszące na ścianach prace Anny Nosowicz. Choć były one abstrakcyjne, niektórym wydawały się prawie realistyczne. Artystka przyznała, że inspirują ją prawdziwe zdarzenia bądź zdjęcia, jednak efekt, jaki osiąga na obrazach zdecydowanie odbiega od pierwotnej inspiracji. Dyskusja o inspiracji szybko przerodziła się w zgadywanki, co przedstawiają poszczególne obrazy. Widzowie mieli różne wyobrażenia na ten temat, co naocznie pokazało, jak różne mogą być interpretacje tego samego dzieła sztuki.
Organizator spotkania i pomysłodawca „Zmysłów Sztuki", Andrzej S. Grabowski, podkreślił, jak ważna jest możliwość porozmawiania z artystami o ich sztuce. -Zazwyczaj bowiem artyści są zamknięci w swoich pracowniach, są daleko od nas i nie możemy się z nimi spotkać – dodał Grabowski.
Publiczność skorzystała z tej możliwości, zadając wiele pytań Annie Marii Huszczy. Zapytana o inspiracje, kompozytorka wyznała, że inspiruje ją taniec. Jej muzyka powstaje do wcześniej wyobrażonego układu choreograficznego czy ruchu scenicznego. Huszcza dodała również, że zdarza jej się wymyślić konkretną historię, według której następnie kompozuje muzykę i układ choreograficzny.
Dyskusja została urozmaicona kolejną prezentacją multimedialną – pokazem obrazów Anny Nosowicz wzbogaconym muzyką współczesną skomponowaną przez Annę Marię Huszczę.
Spotkanie zostało zwieńczone degustacją ciastek według wspólnego projektu obu artystek. Po raz kolejny można było przekonać się, że cykl „Zmysły Sztuki" to doskonały pomysł na niecodzienne spotkania artystyczne we wspaniałej scenerii.

{jumi [*7]}

a