czwartek, marzec 04, 2021
Follow Us
piątek, 26 październik 2012 14:07

"Burza" Szekspira w wersji kameralnej

Napisane przez Jacek Wilski
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Studio Teatralne Koło, "Burza" Studio Teatralne Koło, "Burza" fot. studiokolo.com

Spektaklem „Burza" według Shakespeare'a Studio Teatralne Koło zainaugurowało swoją nową scenę w Soho Factory. Przedstawienie będzie można obejrzeć w nowym miejscu w pierwszych dniach listopada. Sztuka jest wnikliwą analizą relacji między ojcem a córką oraz próbą pokonania granicy między iluzją a rzeczywistością.

Wydarzenia dramatu rozgrywają się w przeciągu kilku godzin na odległej wyspie. Książę Mediolanu Prospero za pomocą czarów manipuluje swoją córką Mirandą i innymi rozbitkami. W roli Mirandy zobaczymy Wiktorię Gorodeckają, laureatkę Feliksów Warszawskich. W Prospera wcielił się Henryk Talar, który do niedawna związany był z Teatrem Narodowym w Warszawie.
Najnowszy spektakl Studia Teatralnego Koło to studium relacji ojciec-córka i zacieranie granic między realnością a iluzją. Reżyser spektaklu, Igor Gorzkowski, podąża tropem pięciu postaci z szekspirowskiej „Burzy". Bohaterowie spektaklu przypominają osobliwości rodem z filmów Felliniego. W niczym nie przypominają potomków rodziny królewskiej. Wszyscy są posłuszni wizji Prospera, który jest nieprzewidywalny i nieprzejednany. Stary mag tworzy scenariusze, w których opiekuńczość miesza się z zaborczością, a chęć kontroli z bezwarunkową miłością i oddaniem. Widz zadaje sobie pytanie, czy wyspa jest jeszcze wyspą, a rzeczywistość niebezpiecznie zbliża się do iluzji.

Spektakl Igora Gorzkowskiego jest kameralny, co skupia intrygę dramatu jak w soczewce. Przedstawienie powstało na bazie krótkich improwizacji. Aktorzy otrzymali krótkie opisy swoich postaci, pracowali nad psychologią bohaterów i rozmawiali o relacjach między nimi. Dopiero potem weszli na scenę, a z improwizowanych scenek powstał końcowy scenariusz.
Studio Teatralne Koło tworzą profesjonaliści związani z teatrem: aktorzy, reżyserzy i producenci. Spektakle zazwyczaj oparte są na autorskich scenariuszach Igora Gorzkowskiego. Studio istnieje od 14 lat, od czasów studenckich jego założyciela i dyrektora artystycznego. Studio Teatralne Koło właśnie otworzyło nową scenę w Soho Factory w Warszawie. W tej przestrzeni odbywają się koncerty, wernisaże, festiwale tańca i inne wydarzenia kulturalne. Igor Gorzkowski i jego współpracownicy doskonale pasują do tego miejsca, gdyż to właśnie ten reżyser jako jeden z pierwszych w Polsce skojarzył kulturę klubową z działaniami teatralnymi. Autorski teatr Gorzkowskiego obywa się bez inscenizacyjnych fajerwerków, jest oszczędny w formie, ale wymowny w treści.
Spektakl „Burza" będzie grany w Soho Factory na ul. Mińskiej 25 w Warszawie 2, 3 i 4 listopada o godz. 19.30.

 

{jumi [*7]}

a