wtorek, kwiecień 23, 2024
Follow Us
wtorek, 16 październik 2012 06:30

Ciąg dalszy Krynicy w Sopocie

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Ciąg dalszy Krynicy w Sopocie www.sxc.hu

29 listopada - 1 grudnia w Sopocie odbędzie się Forum Energetyczne. W odbywającej się po raz siódmy imprezie wezmą udział najważniejsi uczestnicy rynku energetycznego: przedstawiciele rządów, instytucji unijnych, regulatorów rynku, największych firm energetycznych i analitycy.

Sopockie spotkanie organizuje Instytut Studiów Wschodnich (Forum Ekonomiczne w Krynicy). Debaty dotyczące inwestycji w sektorze energetycznym, bezpieczeństwa elektrowni atomowych, wykorzystania odnawialnych źródeł energii, pakietu klimatycznego, przyszłości węgla kamiennego zdominują obrady tegorocznej edycji Forum. W ciągu trzech dni debat odbędzie się kilkanaście paneli dyskusyjnych, sesja plenarna, a także prezentacje raportów przygotowanych przez czołowe europejskie ośrodki analityczne.

Forum otworzy sesja plenarna „Finansowanie wielkich projektów energetycznych - kto za to zapłaci?”, w którym udział zapowiedzieli najważniejsi gracze na europejskim rynku energetycznym. Temat sesji, nawiązuje do aktualnych dyskusji, na temat źródeł finansowania kluczowych inwestycji dla sektora energetycznego. O tym problemie mówił na początku swojego ostatniego wystąpienia w Sejmie Premier Donald Tusk. Szef rządu zapowiedział realizację do 2020 r. inwestycji w bezpieczeństwo energetyczne Polski o wartości 60 mld zł. Elementami tych inwestycji mają być m.in. bloki energetyczne i terminal gazowy. Tusk zapowiedział też program „Inwestycje polskie” - którego operatorem ma zostać Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK). Podkreślił też, że do 2015 r. rząd chce uzyskać możliwości inwestycyjne na poziomie 40 mld zł.

Przedstawiciele największych firm dyskutowali na temat inwestycji w Krynicy. Prezes PGE Krzysztof Kilian podkreślał, że dla inwestycji niezbędna jest przewidywalność otoczenia prawnego. - Dziś przewidywalność ta jest zachwiana. Z jednej strony, mamy tanie źródła wytwarzania energii, takie jak węgiel. Z drugiej - niestabilne prawo utrudniające podejmowanie decyzji inwestycyjnych - stwierdził Kilian. Przypomniał, że polityka klimatyczna narzuca zmianę nośników wytwarzania energii.

Jak podkreślali przedstawiciele firm branży, polskie koncerny energetyczne w świetle dynamicznie zmieniającego się otoczenia regulacyjnego muszą dywersyfikować bazę paliwową, redukując ekspozycję na ryzyko związane z kosztami CO2. Jednocześnie są zobowiązane do patrzenia na inwestycję przez pryzmat rachunku ekonomicznego. Janusz Steinhoff, przewodniczący rady programowej Krajowej Izby Gospodarczej mówił, że Europa powinna zrewidować politykę energetyczną, wyciągając wnioski z kryzysu.

Instytut Studiów Wschodnich w ciągu całego roku organizuje spotkania, których celem jest umożliwienie szerokiej dyskusji między przedstawicielami europejskich elit politycznych i gospodarczych oraz ekspertów z wiodących ośrodków analitycznych. Odbywające się od kilku lat jesienią Forum Energetyczne stwarza okazję do kontynuacji i pogłębieniu debat zainicjowanych podczas Forum Ekonomicznego. Rejestracja uczestników sopockiego Forum:

http://www.forum-ekonomiczne.pl/registration/forum_energetyczne_s.php?lang=pl

{jumi [*9]}

a