4. edycja projektu „Era Schaeffera" przyciągnie do Warszawy wielu artystów, którzy pragną wziąć udział w tym niezwykłym przedsięwzięciu. Będą to zarówno uznani twórcy, jak i artyści na początku kariery. Najmłodsza z artystek, Sara Dragan, ma 13 lat. Gościem specjalnym tegorocznej edycji będzie prof. Richard Demarco, który zaangażował się bez reszty w promocję „największego współczesnego twórcy europejskiego", za jakiego uznaje Bogusława Schaeffera. Wcześniej Demarco zajmował się innym polskim artystą, Tadeuszem Kantorem. Oprócz profesora do projektu dołączyli kompozytorka i performerka Irinel Anghel i Marcin Wyrostek z zespołem Coloriage oraz Michał Urbaniak. Na scenie Teatru Studio zobaczymy też trzy grupy muzyczne: zespół Amalgammes z Paryża, Camerata Silesia i Sonar Quartett. Ten pierwszy porusza się w obszarze między kompozycją a improwizacją LED. Jego dyrygent Christophe Mangou rozwija z muzykami projekty interdyscyplinarne, których badania koncentrują się na relacji pomiędzy tekstem, gestem i muzyką. W zespole występują zarówno muzycy wykształceni klasycznie, jak i muzycy jazzowi, aktorzy i tancerze. Sonar Quartett z kolei wyróżnia się dokładnością interakcji, energiczną świadomością i tonalną wyrazistością. Muzycy tej grupy uwielbiają eksperymenty. Natomiast Camerata Silesia to zespół śpiewaków z Katowic, którymi dyryguje Anna Szostak.
Spektakl „Era Schaeffera" to pełne improwizacji spotkania twórców muzyki, teatru, plastyki, tańca, wpisane w zastosowaną w widowisku technikę collage. Wszyscy zgromadzeni artyści składają hołd dla sztuki Bogusława Schaeffera.
Wspólnie tworzą energetyczne widowisko multimedialne, zawierające większość elementów twórczości Schaeffera. Aktorami na stale grającymi w spektaklu „Era Schaeffera" są: Marek Frąckowiak, Waldemar Obłoza, Agnieszka Grzybowska, Agnieszka Wielgosz i Sean Palmer. Na fortepianie gra Sławomir Zubrzycki, śpiewem zachwyca sopranistka Valentina Pennino, a na scenie tańczą Witold Jurewicz, Marlena Bełdzikowska, Izabela Chlewińska, Paweł Grala i Wojciech Łaba. Widowisko wyreżyserował Maciej Sobociński.
Organizatorem „Ery Schaeffera" jest Fundacja Przyjaciół Sztuk Aurea Porta. Organizacja ta od dawna promuje twórczość Schaeffera, który mimo ogromnego dorobku artystycznego, wciąż jest mało znany w naszym kraju. Fundacja chce Polakom przybliżyć dzieła artysty – zarówno jego dramaty sceniczne, jak i utwory muzyczne. - Schaeffer to nie tylko dramaturg, przede wszystkim wielki, znany na całym świecie kompozytor, pisarz, filozof i grafik. Po prostu Leonardo da Vinci XXI wieku - mówi aktor Marek Frąckowiak, Prezes Fundacji Przyjaciół Sztuk Aurea Porta.
I edycja projektu „Era Schaeffera" odbyła się w 2009 roku w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie. Twórcy spektaklu nie spodziewali się, że wywoła on tak entuzjastyczne reakcje. Ich efektem były zaproszenia z różnych stron świata. Widowisko zostało więc zaprezentowane na prestiżowym Festiwalu Teatralnym w Edynburgu w sierpniu 2010 r. Rok później multimedialny spektakl trafił na deski hiszpańskiego Teatru Narodowego Matadero w Madrycie. Od dwóch lat „Era Schaeffera" związana jest z Teatrem Studio w Warszawie.
Tegoroczna edycja projektu odbędzie się 16 października o godz. 19 w Teatrze Studio. Oprócz tego Fundacja Aurea Porta przygotowała dodatkową atrakcję dla miłośników twórczości Schaeffera. 26 października i 17 listopada o godz. 19 w Teatrze Rampa będzie można obejrzeć spektakl „Multimedialne coś". Przedstawienie, wystawiane już w wielu europejskich krajach poświęcone jest kondycji człowieka w świecie dewaluujących się wartości i pytaniu o sens uprawiania sztuki. Więcej informacji o projekcie „Era Schaeffera" znajdziecie na stronie www.aureaporta.pl.
{jumi [*7]}