czwartek, grudzień 02, 2021
Follow Us
wtorek, 02 październik 2012 17:04

Dlaczego woda jest mokra? Wyróżniony

Napisała
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Dlaczego woda jest mokra? www.ud.edu.pl

Dlaczego mydło myje? Dlaczego żaba skacze? Jaka jest bałkańska muzyka? Czy Wikipedia wie wszystko? To tylko nieliczne tytuły zajęć inauguracyjnych na Uniwersytecie Dzieci. Ten najstarszy i największy w Polsce dziecięcy uniwersytet oferuje dzieciom w wieku 6-13 lat edukację wzorowaną na wykładach i warsztatach akademickich.

Uniwersytet ten powstał 26 maja 2007 r. w Krakowie i jest inicjatywą o charakterze non profit. Działa w czterech ośrodkach: w Krakowie, Warszawie, Olsztynie i we Wrocławiu. Rocznie na zajęcia uczęszcza łącznie ponad 5 tys. małych studentów. Patronat nad inicjatywą objęły uczelnie wyższe: UJ, UW, UWr, UWM, UR, UP, AGH, PK, PW, APS, WSE.

Uniwersytet Dzieci jest formą nowoczesnej edukacji, wzorowanej na wykładach i warsztatach akademickich, adresowanej do dzieci w wieku 6-13 lat i przystosowanej do ich możliwości percepcyjnych i poznawczych. Rocznie w programach bierze udział prawie 8000 dzieci. We wrześniu 2012 r. został otwarty kolejny ośrodek w Bielsku-Białej. Patronat nad działalnością Uniwersytetu Dzieci objęło kilkanaście uczelni wyższych, m.in.: UW, UJ, UWr, UWM, AGH, PW, APS, PAN.
Misją tego uniwersytetu jest rozwijanie zainteresowań naukowych dzieci w zakresie wykraczającym poza tradycyjne nauczanie szkolne, umożliwienie im odkrywania własnych pasji oraz wyjaśnianie zasad rządzących światem, aby potrafiły w nim samodzielnie działać:
• Rozbudzamy w dzieciach pasje i pomagamy im odkrywać własne zainteresowania
• Angażujemy dzieci w doświadczalne poznawanie nauki
• Rozwijamy zdolności uczenia się przez całe życie
• Kształtujemy umiejętność krytycznego myślenia
• Uczymy korzystania z wiedzy zintegrowanej
• Przekonujemy, że nauka umożliwia współtworzenie cywilizacji i korzystanie z jej dobrodziejstw

Opłaty za udział w programach są ustalone na możliwie niskim poziomie. Program akademicki dla studentów w wieku 6-13 lat realizowany jest na uczelniach wyższych, natomiast program szkolny dla uczniów z klas 1-3 jest realizowany w szkołach.

Uniwersytet Dzieci został nagrodzony:
• Nagrodą "Fenomen" przyznawaną przez tygodnik "Przekrój" (2008 r.)
• Nagrodą Znaku i Hestii im. ks. J. Tischnera (2011 r.)
• Tytułem "Miejsce Odkrywania Talentów" nadanym przez MEN w roku 2010/11
• Tytułem "Organizacja Przyjazna Wolontariuszom"
• III Nagrodą w konkursie "Odkryj e-wolontariat" (2012 r.)
• Słonecznikami 2012 w kategorii przyroda

Rodzice studentów mogą wspierać swoje dzieci w realizacji zadań edukacyjnych związanych z wykładami i warsztatami. Mogą też obserwować i animować ich aktywność w interaktywnych klubach. Mogą pomóc w koordynacji wykładów dla dzieci jako Straż Rodzicielska. Jest to jedyna możliwość, by wejść na wykład razem z dzieckiem. Straż czuwa nad porządkiem podczas wykładu i usprawnia wchodzenie i wychodzenie dzieci z sali.
W Bielsku-Białej, najnowszym ośrodku uniwersyteckim, pierwszy wykład odbędzie się 6 października. Na pytanie: "Dlaczego woda jest mokra?" dzieciom zgromadzonym na sali kampusu Akademii Techniczno-Humanistycznej odpowie dr Andrzej Fogt z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, wykładowca wyróżniony w konkursie Wykładowca Roku 2011/12 Uniwersytetu Dzieci. Pytanie zadał siedmioletni Artur, zwyciężając w konkursie na najciekawsze pytanie do wykładowcy. Wykład (bezpłatny) dla dzieci w wieku 7-9 lat odbędzie się dwukrotnie, w godz. 9:30-10:15 i 10:45-11:30. Obowiązują zapisy.

Inicjatywa prowadzenia specjalistycznych zajęć dla dzieci i tworzenia uniwersytetów dziecięcych zrodziła się w Niemczech. W Polsce pierwsze takie placówki postały w 2007 r. Obecnie uniwersytety dziecięce działają w 33. polskich miastach.

{jumi [*9]}

a