sobota, lipiec 02, 2022
Follow Us
czwartek, 20 wrzesień 2012 11:33

Samochód zostaw w domu Wyróżniony

Napisała
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Samochód zostaw w domu www.ztm.waw.pl

22 września w Warszawie, z okazji Europejskiego Dnia bez Samochodu, zgodnie z uchwałą Rady m.st. Warszawy,w czasie podróży komunikacją miejską nie musimy kasować biletów.

To udogodnienie będzie obowiązywać w autobusach, tramwajach, metrze, pociągach SKM, w pociągach Warszawskiej Kolei Dojazdowej oraz Kolei Mazowieckich (w ramach oferty Wspólny Bilet ZTM-KM-WKD). Bez konieczności kasowania biletów będzie można podróżować zarówno po pierwszej jak i drugiej strefie biletowej. Bez biletów będzie można również korzystać z parkingów Parkuj i Jedź. To zachęta dla wszystkich zmotoryzowanych, by przesiedli się z samochodów do komunikacji miejskiej. 22 września bramki na stacjach metra będą otwarte.

W tym roku po raz pierwszy z obowiązku kasowania biletów zwolnieni są wszyscy użytkownicy komunikacji miejskiej. W latach ubiegłych dotyczyło to tylko posiadaczy ważnych dowodów rejestracyjnych, a inicjatywa cieszyła się coraz większym zainteresowaniem kierowców. W 2008 roku z oferty skorzystało 70 kierowców (tyle dowodów tego dnia sprawdzili kontrolerzy biletów ZTM). W 2009 roku było ich już 275. W roku 2010 liczba kierowców, którzy zdecydowali się na pozostawienie swoich ukochanych „czterech kółek" w garażach doszła prawie do 500. W roku ubiegłym 22 września sprawdzonych zostało 1281 dowodów rejestracyjnych (liczba kierowców, którzy się przesiedli w rzeczywistości mogła być jeszcze większa). Dzięki temu na ulicach było przynajmniej 1281 samochodów mniej. W tym roku ZTM przewiduje, że takich osób, które będą chciały oszczędzić czas, paliwo i pieniądze będzie jeszcze więcej.

Europejski Dzień bez Samochodu (ang. Car Free Day), to międzynarodowa kampania ekologiczna obchodzona corocznie 22 września, która wieńczy Tydzień Zrównoważonego Transportu (Tydzień Mobilności). Podczas tej kampanii centra wielu miast zamykane są dla ruchu samochodowego. Idea dnia bez samochodu powstała w 1998 roku we Francji, aby przekonać Europejczyków, że życie w mieście bez samochodu jest nie tylko możliwe, ale także o wiele przyjemniejsze. Kampania przyczynia się do zmniejszenia hałasu i zanieczyszczenia powietrza, przez co wpływa na polepszenie jakości życia w mieście. W Polsce Dzień bez Samochodu obchodzony jest od 2002 roku, pod patronatem Ministerstwa Środowiska.

www.ztm.waw.pl

a