środa, kwiecień 24, 2024
Follow Us
piątek, 14 wrzesień 2012 10:20

Tawłowicz będzie miał tablicę w Zakopanem

Napisane przez Ewa Neked
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Jerzy Tawłowicz Jerzy Tawłowicz fot. watra.pl

Na symbolicznym cmentarzu na Wiktorówkach w Zakopanem zostanie odsłonięta tablica pamiątkowa poświęcona Jerzemu Tawłowiczowi, zakopiańskiemu bardowi, poecie i przewodnikowi. Tawłowicz zmarł w lutym tego roku.

W niedzielę 23 września na cmentarzu na Wiktorówkach zostanie odsłonięta tablica pamiątkowa poświęcona poecie i przewodnikowi Jerzemu Tawłowiczowi. Uroczystość będzie poprzedzona mszą świętą w intencji artysty, która zostanie odprawiona o godz. 13 w Sanktuarium Matki Bożej Królowej Tatr. Podczas uroczystości nie zabraknie poezji Tawłowicza. Symboliczny cmentarz ofiar gór umiejscowiony jest nieopodal sanktuarium na Wiktorówkach. Znajdują się tu tablice poświęcone m.in. wybitnemu himalaiście polskiemu Andrzejowi Zawadzie „Liderowi".
W Zakopanem Jerzego Tawłowicza nie trzeba przedstawiać. Znało go całe miasto, całe Podhale. Tawłowicz odszedł w lutym tego roku w wieku 60 lat.
Był przewodnikiem i pilotem wycieczek. Jego prawdziwą pasją były góry, którym poświęcił wiele swoich wierszy. Tawłowicz był bowiem także, a może przede wszystkim artystą – poetą, fotografikiem, artystą plastykiem amatorem. Zajmował się też grafiką.
Choć Tawłowicz urodził się w 1952 roku w Gdańsku, to od dziecka związany był z Zakopanem. Uczęszczał tam do szkoły podstawowej i Państwowej Szkoły Muzycznej. Od 1971 roku był pracownikiem sezonowym Tatrzańskiego Parku Narodowego, a w 1977 roku zdobył międzynarodowe uprawnienia przewodnika górskiego UIMLA. Jako etatowy przewodnik w ośrodkach wypoczynkowych w Zakopanem pracował do 2001 roku.
Jako poeta zadebiutował w 1989 roku w kwartalniku „Podtatrze". W 1993 roku stał się członkiem grupy reaktywującej, zawieszony w okresie stanu wojennego, zakopiański Klub Literacki. Od 1995 do 2005 roku był sekretarzem w zarządzie tego klubu. Od 2002 roku Tawłowicz był stałym współpracownikiem podhalańskiej redakcji „Dziennika Polskiego". Publikował tam artykuły i felietony. Swoje wiersze i fraszki publikował w „Tygodniku Podhalańskim", „Halach i Dziedzinach", „Naszych Stronach", „Echu Janowa", „Mateczniku" oraz w antologiach poetyckich. Do swoich wierszy komponował też muzykę.
Tawłowicz angażował się również w działalność teatralną. Był członkiem kilku zakopiańskich, amatorskich zespołów teatralnych – m.in. Teatru Przy Stoliku i Sceny Antrakt. Napisał również liczne scenariusze teatrzyków poetyckich.
Podhalański bard tworzył również rysunki, grafiki i akwarele, które pokazywano na zbiorowych i indywidualnych wystawach artystycznych.
Za swoją działalność artystyczną Tawłowicz był wielokrotnie nagradzany. Zdobył m.in. pierwszą nagrodę na I Pienińskim Konkursie Poetyckim w Szczawnicy w 1995 roku, dwukrotnie drugą nagrodę w Turnieju Jednego Wiersza podczas Jurajskiej Jesieni Poetyckiej w Janowie w 2004 i 2005 roku oraz dwukrotnie trzecią nagrodę w IV i X Konkursie Poezji Religijnej w Ludźmierzu w 1996 i 2002 roku. Uhonorowano go również tytułem „Zasłużony dla kultury podhalańskiej" 2002. Tawłowicz otrzymał także Brązowy Krzyż Zasługi.
Tawłowicz był członkiem Związku Literatów Polskich. Ukazały się cztery tomiki poetyckie tego autora: „Anielskie pieśni w trawie" z 1995 roku, „Oswajanie żywiołów" z 1998 roku, „Szlifowanie garbu" z 2003 roku i „Serce z widokiem na Giewont" z 2011 roku. Książki były ilustrowane rysunkami i grafikami poety.
Od połowy lat 80-tych Tawłowicz prezentował swoją twórczość podczas spotkań autorskich często połączonych z pokazem przeźroczy tatrzańskich i muzyką. Ostatnimi czasy swoje wiersze recytował podczas wtorkowych posiadów w zakopiańskiej Białej Izbie.
Jerzy Tawłowicz zmarł w wyniku choroby 25 lutego 2012 roku. Pogrzeb odbył się 1 marca, a następnego dnia pożegnanie poety przygotowali jego przyjaciele z Teatru Scena A2.

{jumi [*7]}

a