czwartek, marzec 28, 2024
Follow Us
wtorek, 31 lipiec 2012 11:12

Pałac w Wilanowie kręci filmy Wyróżniony

Napisane przez Barbara Maciążek
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Pracownia Franciszka Maśluszczaka Pracownia Franciszka Maśluszczaka

Wiele osób przechodzi przez sale muzealne zaledwie rzucając okiem na obrazy, rzeźby, zabytkowe przedmioty. Mijają obojętnie znakomite dzieło sztuki, bo nie wiedzą, co się za nim kryje. Dlatego też Muzeum Pałacu w Wilanowie w ramach projektu "Zmysły Sztuki" postanowiło stworzyć serię filmów edukacyjno-artystycznych, w którym wielkie dzieła sztuki stają się inpspiracją do rozmowy ze współczesnymi artystami.

Seria filmów edukacyjno-artystycznych to pomysł rozbudowujący dotychczasowe spotkania z cyklu „Zmysły Sztuki". Dział Edukacji Muzeum Pałacu w Wilanowie w listopadzie 2010 roku powołał do życia projekt pod nazwą „Zmysły Sztuki". Jest to cykl spotkań, odbywających się w Królewskiej Cukierni Wilanowskiej, podczas których, dzięki poznaniu współczesnych artystów, ich motywacji, źródeł inspiracji i dzieł, można nauczyć się świadomego patrzenia na sztukę dawną.
To, co różni „Zmysły sztuki" od typowego wernisażu, to możliwość rozmowy z twórcami o tym, jak i gdzie poszukują inspiracji oraz jak wygląda warsztat twórczy. Artyści występują parami, prezentując dwie różne dyscypliny artystyczne, np. malarstwo i muzykę, czy grafikę i literaturę. Odmienność ta stwarza różne odniesienia i relacje, występujące w złożonym i czasami trudnym do wytłumaczenia akcie twórczym.
Spotkania oraz blog im poświęcony cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Stąd narodził się pomysł rozbudowania „Zmysłów Sztuki" o platformę medialną, aby szersza publiczność miała możliwość poznania sztuki dawnej i współczesnej. Andrzej S. Grabowski, twórca i kurator cyklu spotkań, jest pomysłodawcą i reżyserem serii filmów edukacyjno-artystycznych „Zmysły Sztuki Dawniej i Dziś".
Motywem przewodnim każdego odcinka jest wybrane dzieło sztuki z kolekcji Muzeum Pałacu w Wilanowie - obraz, rzeźba, tkanina, grafika, mebel, szkło, porcelana, broń, kostium czy dzieło literackie. Stanowi ono pretekst do rozmowy ze współczesnym artystą na temat warsztatu, inspiracji, potrzeby tworzenia oraz odniesień i analogii do sztuki dawnej i do tego wybranego dzieła z kolekcji wilanowskiej. Do udziału w filmie i rozmowy z Andrzejem S. Grabowskim zapraszane są osoby, które tworzą w duchu omawianego dzieła. Filmy, których producentem jest Muzeum Pałac w Wilanowie, dostępne są w polskiej i angielskiej wersji językowej na stronie internetowej Muzeum w Przestrzeni Edukacyjnej w zakładce "Zmysły Sztuki".
W pierwszym odcinku serii „Zmysły Sztuki Dawniej i Dziś" możemy obejrzeć portret Jana III Sobieskiego z synem Jakubem autorstwa Jerzego Eleutera-Siemiginowskiego, którego prawdziwe nazwisko to Szymonowicz. Obraz z kolekcji Muzeum Pałacu w Wilanowie jest pretekstem do rozmowy z wybitnym polskim malarzem Franciszkiem Maśluszczakiem. Analiza portretu, wyjaśniająca wymowę dzieła, to wnikliwe spojrzenie na bogactwo barokowej formy i kontemplowanie szczegółów, pomagające odczytać historię zapisaną na płótnie. Tomek Pyrak, operator, prowadząc kamerę niczym pędzel, oddaje niezwykłą atmosferę pracowni Franciszka Maśluszczaka. Muzyka Zbigniewa Namysłowskiego delikatnie sączy się w tle, gdy rozmawia dwóch artystów, którzy rozumieją sztukę, znają trud poszukiwania środków wyrazu, inspiracji, obserwacji.

W drugim odcinku filmu z cyklu „Zmysły Sztuki Dawniej i Dziś" można znaleźć odpowiedź na pytanie, czy artystyczne szkło barokowe może stanowić inspirację dla współczesnych artystów. Bohaterami filmowych rozważań są pochodząca z kolekcji Muzeum Pałacu w Wilanowie, stworzona w Augsburgu na przełomie XVII i XVIII w., żebrowana flasza ze szkła o pięknym odcieniu czerwieni, wywodząca swój kształt z formy butli pielgrzymiej oraz wybitny twórca współczesnego szkła artystycznego prof. Zbigniew Horbowy. Kamera ukazuje piękno wyjątkowego naczynia z kolekcji wilanowskiej, do powstania którego przyczynił się Albrecht Biller, o czym wiadomo dzięki znakom literowym, obecnym na zdobiącym flaszę srebrze. Jan Wilkans, lektor obu wersji językowych filmów z cyklu „Zmysły Sztuki Dawniej i Dziś", wprowadza widza w historię szkła artystycznego, przedstawia proces tworzenia, formowania, barwienia szkła, opowiadając o kolekcji szkieł rubinowych znajdującej się w wilanowskim pałacu. Następnie pokazany jest proces obróbki szkła współczesnego w oparciu o dzieła stworzone przez prof. Zbigniewa Horbowego. Artysta, podczas rozmowy z Andrzejem S. Grabowskim o specyfice polskiego współczesnego szkła artystycznego, dzieli się przemyśleniami na temat historii, technologii, łączności z tradycją szkła weneckiego, a także o obecnej sytuacji, w jakiej znajdują się twórcy szkła artystycznego.

{jumi [*7]}

a