Wybór nagrodzonych książek przebiega w dwóch etapach. Podczas pierwszego z nich miłośnicy fantastyki zgłaszają od jednej do pięciu książek wydanych w ubiegłym roku kalendarzowym. Nagroda przyznawana jest w dwóch kategoriach: powieść i opowiadania. Spośród finalistów pierwszego etapu, zwycięzców wybierają uczestnicy Polconu, czyli Ogólnopolskiego Konwentu Miłośników Fantastyki. W tym roku odbędzie się on we Wrocławiu od 23 do 26 sierpnia.
A nominowanych do nagrody im. Janusza A. Zajdla poznamy już we wtorek 26 czerwca o godz. 18. Uroczystość będzie miała miejsce w Klubokawiarni Grawitacja przy ul. Browarnej 6 w Warszawie. Oprócz prezentacji nominowanych książek 26 czerwca odbędzie się ogłoszenie wyników konkursu na kontynuację powieści "Drugie spojrzenie na planetę Ksi" Janusza A. Zajdla. Konkurs został przygotowany przez Niezależną Oficynę Wydawniczą NOWA oraz spadkobierczynie Janusza A. Zajdla - Jadwigę Zajdel oraz Joannę Zajdel-Przybył. Legendarny autor polskiej fantastyki pozostawił po sobie trzy pierwsze rozdziały książki „Drugie spojrzenie na planetę Ksi" oraz konspekt całości. Organizatorzy poszukiwali więc pisarza, który dokończy dzieło mistrza.
W Klubokawiarni Grawitacja przedstawione zostaną również wyniki badań czytelników literatury science-fiction, które przeprowadzili młodzi polscy naukowcy. Po oficjalnej części uroczystości organizatorzy zapraszają na afterparty.
Nagroda Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla jest coroczną nagrodą w dziedzinie fantastyki. Zazwyczaj na liście nominowanych do nagrody znajduje się pięć utworów z każdej kategorii. Historia nagrody rozpoczęła się w 1984 roku, kiedy kluby fanatstyki na spotkaniu w Łodzi postanowiły powołać Nagrodę Fandomu. Początkowo nagroda została nazwana „Sfinksem". W 1985 roku w Świnoujściu ustalono, by nagrodę przyznawać na każdym Polconie w wyniku głosowania klubów fantastyki. Jeszcze tego samego roku przyznano pierwszą nagrodę. Otrzymała ją powieść Janusza A. Zajdla „Paradyzja".
Wkrótce nazwa Nagrody Fandomu Sfinks została zmieniona na Nagrodę im. Janusza A. Zajdla. Jednocześnie patronat nad nagrodą objęła Jadwiga Zajdel. Od roku 1990 nagroda przyznawana jest drogą głosowania wszystkich uczestników Polconu w danym roku, zaś nominacje wyłaniane są w ogólnopolskim plebiscycie. W 1991 roku po raz pierwszy wręczono Nagrodę w postaci statuetki autorstwa profesora krakowskiej ASP, Wiesława Bielaka.
{jumi [*7]}