sobota, kwiecień 20, 2024
Follow Us
niedziela, 17 czerwiec 2012 17:20

Siećpospolita Polska

Napisane przez PG / Gazeta Finansowa
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Usprawnienia e-rozwiązań w przestrzeni publicznej, administracji, szkolnictwie czy służbie zdrowia stały się głównym tematem środowego Forum Debaty Publicznej w Pałacu Prezydenckim.

 

Konferencja z cyklu „Siećpospolita" zatytułowana „Elektroniczne usługi administracji publicznej" była tym istotniejsza, że jak wskazał doradca Prezydenta RP Krzysztof Król, powołując się na badania demoskopijne, w Polsce jest 22 mln internautów, a w grupie wiekowej 16-24 lata jest ich 99 proc. Co szósty internauta to emeryt. Minister Administracji i Cyfryzacji, Michał Boni, wskazał na trzy filary skutecznej cyfryzacji w Polsce tj. zwiększenie dostępności do internetu, zwiększenie potrzeby używania internetu oraz zwiększenie kompetencji cyfrowych społeczeństwa. Sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP, Olgierd Dziekoński podkreślił zaś, że rewolucja internetowa jest możliwa, potrzebna, a nawet konieczna.


Wśród uczestników konferencji byli ponadto m.in. Dariusz Bogdan, podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki, który wskazał na Centralną Ewidencję i Informację o Działalności Gospodarczej, jako na jeden z pozytywnych przykładów informatyzacji przestrzeni administracyjnej; Dariusz Śpiewak, członek zarządu ZUS, który opowiedział o Platformie Usług Elektronicznych, jako wkładzie ZUS-u w budowę e-państwa; Marek Cywiński, długoletni wykładowca Politechniki Śląskiej i obecny dyrektor generalny firmy Kapsch Telematic Services, podkreślał znaczenie rozwiązań telematycznych w zarządzaniu ruchem miejskim i wynikających z tego tytułu korzyści dla miast – nie tylko finansowych, ale także ekologicznych. Na wątek związany z finansami i e-przestrzenią zwrócił także uwagę Krzysztof Głomb, Prezes Stowarzyszenia „Miasta w Internecie" który zauważył, że integracja cyfrowa pokolenia 50+ może przynieść 24,3 mld zł rocznie oszczędności.


Debata została poprzedzona dyskusją internetową nt. komputeryzacji i informatyzacji państwa. Doradcy Prezydenta RP będą analizować wnioski płynące z zarówno e-debaty jak i tej mającej miejsce w Pałacu, a następnie będą rekomendować konkretne propozycje legislacyjne Prezydentowi RP.

{jumi [*9]}

a