niedziela, maj 19, 2024
Follow Us
czwartek, 14 czerwiec 2012 10:57

Nadzieja dla chorych na Parkinsona?

Napisała
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Większość terapii stosowanych w chorobie Parkinsona powoduje wzrost poziomu dopaminy, tylko łagodząc jej objawy. PD 01A ma być szczepionką, która - jak twierdzą specjaliści - pomoże ją leczyć. Jak informuje "New Scientist", w Austrii wstrzyknięto ją dziesięciu osobom z chorobą Parkinsona.

Szczepionka ma zostać podana w sumie 32 chorym. Celem pierwszej fazy badań na ludziach jest sprawdzenie bezpieczeństwa jej stosowania. Monitorowane będą również ewentualne oznaki poprawy. Szczepionka PD 01A powoduje, że układ odpornościowy zaszczepionej osoby niszczy alfa-synukleinę. Według specjalistów białko to jest przyczyną choroby, ponieważ gromadzi się w mózgu i zaburza wytwarzanie dopaminy. Tworząc złogi w komórkach wytwarzających dopaminę, alfa-synukleina uniemożliwia wydzielanie tej substancji. Alfa-synukleina jest też toksyczna sama w sobie - niszczy komórki nerwowe oraz połączenia pomiędzy nimi. Wiedeńska firma Affiris, która opracowała szczepionkę twierdzi, że jako pierwsza działa ona na przyczynę choroby.
W roku 1990 było ok. 4.000.000 osób dotkniętych tym schorzeniem, w roku 2030 ich liczba sięgnie 9 000 000. Ponieważ jest to choroba występująca głównie w starszym wieku, ok. 2/3 chorych ma ponad 65 lat. Częstość występowania w Europie, u osób powyżej 60 roku życia oceniana jest na ok. 1,6 proc., jednak co najmniej 1 z 10 chorych zachorował przed 50. rokiem życia. Według danych Parkinson's Disease Foundation, obecnie na chorobę tę cierpi około miliona Amerykanów. W Polsce liczbę osób cierpiących na chorobę Parkinsona szacuje się na ok. 60-80 tysięcy. Wprawdzie brak jest w pełni wiarygodnych szacunków, ale wiadomo, że jest to liczba nieustannie rosnąca i coraz częściej choroba ta dotyka ludzi młodych. Co roku przybywa ok. 4-8 tys. nowych przypadków tej choroby.

 

www.rynekzdrowia.pl

www.parkinson.net.pl

www.parkinson-polska.pl

a