wtorek, kwiecień 20, 2021
Follow Us
środa, 02 maj 2012 12:31

Orzeł na koszulkach sportowców Wyróżniony

Napisane przez Piotr Małagocki
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Orzeł na koszulkach sportowców fot. Piotr Malecki/Kancelaria Prezydents

 

Godło państwowe na strojach reprezentacji kraju, reprezentacji olimpijskiej i paraolimpijskiej będzie obowiązkowe - prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy w tej sprawie.

Uroczyste podpisanie nowelizacji miało miejsce w ramach obchodów Święta Flagi Narodowej, 2 maja.

- Wszyscy doskonale czujemy, obserwujemy, przeżywamy i wiemy, że dzisiaj, w warunkach normalności, emocje sportowe, duma z sukcesów sportowych są nie do zastąpienia w budowaniu poczucia wspólnoty narodowej - powiedział prezydent podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim. Dziękował tym, którzy w momencie sukcesów sportowych chcą podkreślić wymiar wspólnoty narodowej.

- Wydawało się, że jest sprawą absolutnie oczywistą, aby na piersiach polskich sportowców, na kaskach była podkreślana nie tylko przynależność, ale i duma z faktu występowania pod biało-czerwoną, pod pięknym polskim orłem. Ale czasami oczywistość należy potwierdzić prawem. Dlatego dziękuję bardzo za wsparcie mojej inicjatywy znowelizowania ustawy o godle tak, by nie było nigdy możliwe nawet teoretyczne rozważanie pomysłów, aby coś zmienić  - dodał Bronisław Komorowski.

- Jestem pewny, że wszyscy będziemy odczuwali satysfakcję z faktu, że w czasie wielkiego święta - Euro 2012, a także  igrzysk olimpijskich w Londynie będziemy z dumą i satysfakcją patrzyli na polskich sportowców dumnie noszących polskiego orła na piersi - zaznaczył prezydent.

Korzystając z okazji, że dzisiaj warto podkreślić potrzebę wspólnotowego przeżywania sukcesów i wydarzeń sportowych Bronisław Komorowski zaapelował do wszystkich w Polsce, aby dostrzegli szczególną sytuację organizowania Euro 2012 w naszym kraju, jako niebywałą szansę przeżycia wspólnotowego i urządzenia wielkiego, pięknego wydarzenia sportowego, które jest jednocześnie promocją naszego kraju.

- Zwracam się z serdecznym apelem do wszystkich środowisk, osób, aby przemyślały raz jeszcze swoje zapowiadane decyzje o organizowaniu demonstracji, marszy właśnie w okresie Euro 2012 - podkreślił. W jego ocenie, za tymi decyzjami stoją różne, czasem racjonalne przesłanki, ale niewątpliwie prowadzące do zmniejszenia szans na wspólnotowe przeżycie Euro 2012 w naszym kraju.

Podpisanie nowelizacji to pierwszy punkt oficjalnych obchodów Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

Nowelizacja obejmuje zmiany ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych oraz ustawy o sporcie.

Przepisy zakładają, że godło Rzeczypospolitej Polskiej ma być umieszczane na stroju reprezentacji kraju, reprezentacji olimpijskiej i reprezentacji paraolimpijskiej, chyba że przepisy międzynarodowych związków i organizacji sportowych tego nie dopuszczają. W takiej sytuacji na strojach nie może zabraknąć barw narodowych.

Na Dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego odbyło się także uroczyste wciągnięcie flagi państwowej na maszt oraz wręczenie flag przedstawicielom szkół, organizacji polonijnych, harcerskich, wojska i olimpijczyków.

- Wszyscy potrzebujemy symboli, które nas łączą i jednoczą, potrzebujemy ich w codziennym życiu, potrzebujemy także od święta - powiedział prezydent. Dziękował wszystkim, którzy podjęli wysiłek na rzecz zbudowania polskiego obyczaju związanego ze świętem Flagi. - Decyzja parlamentu sprzed lat wymaga wspólnej troski i wspólnego działania - podkreślił Bronisław Komorowski, dziękując przedstawicielom Kościoła, wojska, młodzieży, organizacji harcerskich, młodzieżowych, sportowcom za udział w uroczystości.

Z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej Biuro Bezpieczeństwa Narodowego przygotowało specjalną publikację "Duma i szacunek - Zasady oraz dobre praktyki godnego postępowania wobec polskich symboli państwowych". Broszura powstała we współpracy z Departamentem Wychowania i Promocji Obronności Ministerstwa Obrony Narodowej.

źródło: Kancelaria Prezydenta

{jumi[*7]}

 

 

a