sobota, grudzień 03, 2022
Follow Us
niedziela, 22 kwiecień 2012 16:34

Jedyna taka wśród oficerów Wyróżniony

Napisane przez Hanna Król
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Powstał świetny film paradokumentalny o Janinie Lewandowskiej, córce generała Dowbor-Muśnickiego, pilotce, jedynej kobiecie wśród oficerów zamordowanych w Katyniu. Ale Telewizja Polska nie chce go wyemitować.

Filmowa biografia Janiny Lewandowskiej z domu Dowbor - Muśnickiej została niezwykle skrupulatnie udokumentowana przez Zbigniewa Kowalewskiego - reżysera i współautora scenariusza. Drugą scenarzystką była Anna Mikulska. Realizatorzy wykorzystują zdjęcia z archiwum rodzinnego bohaterki, stare kroniki i filmy dokumentalne. Wielkie wrażenie robią skontrastowane z tymi czarno - białymi obrazami fragmenty inscenizowane w malowniczych krajobrazach Lusowa, Poznania i na lotnisku Aeroklubu w Kobylnicy.

W rolę Janiny wciela się aktorka poznańskiego Teatru Polskiego, Anna Sandowicz, a generała Dowbor - Muśnickiego kreuje Bogdan Kozyra. Razem stanowią wyborny duet - tym bardziej, że odtwórczyni głównej roli podobnie jak tragicznie zmarła entuzjastka lotnictwa, gra na fortepianie, śpiewa, tańczy, świetnie pływa i jeździ konno. Janina Lewandowska była pierwszą kobietą w Europie, która wykonała skok spadochronowy z wysokości 5 km, ale zarazem jedyną wydobytą z mogił katyńskich kobietą, czego Niemcy nie potrafili wytłumaczyć i – w obawie przed niespodziewanymi efektami propagandowymi – nie ujawnili tego faktu.

Autorem subtelnych zdjęć  jest Henryk Janas. To one wspólnie z nastrojową muzyką Anny Marii Huszczy tworzą klimat tego filmu, wstrząsającego w swej końcowej wymowie i uczącego patriotyzmu w sposób nienachalny, a artystycznie ujmujący.

Przedsmak filmu możemy otrzymać dzięki rejestracji krótkich partii inscenizacji na planie filmu pod roboczym tytułem "Lotniczka z Katynia".


JAK POWSTAJE FILM O PORUCZNIK PILOT JANINIE... przez ZbigniewKowalewski

 


mAkEiNg OfF przez ZbigniewKowalewski

 Projekcia ostatecznej wersji filmu pt.  "Z nieba do nieba" będzie miała miejsce w dniu rocznicy urodzin por. Janiny Lewandowskiej, przypadających równocześnie z datą jej tragicznego zgonu. Seans w sali projekcyjnej SDP na I piętrze organizowany jest w dniu 24 kwietnia o godzinie 18., w siedzibie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich przy ulicy Foksal 5. Wstęp wolny.

{jumi[*7]}

a