środa, maj 29, 2024
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 77.
niedziela, 15 kwiecień 2012 23:45

Kopia siedemnastowiecznego mistrza

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Miłośników Gdańska, historii tego miasta i malarstwa sakralnego zachęcamy do zainteresowania się najnowszym artystycznym przedsięwzięciem Leona Dudiya, o którego sztuce pisaliśmy już na łamach portalu Kurier365.pl.

Towarzystwo Przyjaciół Gdańska powierzyło mu odtworzenie historycznego obrazu z Kościoła Bożego w Gdańsku. To siedemnastowieczny obraz „Ukrzyżowanie” pędzla Andrzeja Stecha, dzieło, wokół którego tak naprawdę jest dziś sporo tajemnic. Gdański malarz, który pracował dla Jana III Sobieskiego (swoją drogą zostawił swój ślad również w Pałacu w Wilanowie, w postaci dekoracji sieni) stworzył kilka wersji „Ukrzyżowania”, pochodzących z różnych lat. Na oryginale, będącym w posiadaniu Kościoła Bożego Ciała, widać jedynie górę obrazu – postać Chrystusa na krzyżu. Pozostałą część malowidła starł czas. Według źródeł, do których udało się dotrzeć i na podstawie naukowych badań oryginału, udało się ustalić, że w dolnej części obrazu widnieje m.in. panorama starego Gdańska. To - jak twierdzi prezes TPG, Piotr Mazurek – jedna z przyczyn, dla których powzięto myśl o odtworzeniu obrazu.
Do tego tematu będziemy wracać na łamach Kuriera, tymczasem zachęcamy do przeczytania informacji i tekstu zamieszczonych na stronie Towarzystwa Przyjaciół Gdańska:
„Ukrzyżowanie” z panoramą Gdańska

Na zdjęciu: pierwsze prace, naciągnie płótna na imponujących rozmiarów drewniany stelaż.

a