sobota, grudzień 03, 2022
Follow Us
wtorek, 10 kwiecień 2012 09:38

"Skróty szaleństwa" jako słuchowisko Wyróżniony

Napisane przez Hanna Król
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Z okazji przygotowań do Światowego Dnia Książki w Ośrodku Kultury Ochota odbędzie się koncertowe nagranie audiobooka „Skróty szaleństwa” Juliusza Erazma Bolka. W projekcie biorą udział aktorzy Aleksandra Mikołajczyk i Jerzy Zelnik oraz zespół Scream Maker.

W XXI wieku książki przybierają różne formy. Oprócz klasycznych papierowych wydań, pojawiły książki elektroniczne (e-book) i książki dźwiękowe (audiobook). Niektóre tytuły dostępne są we wszystkich możliwych formach. Tak jest też w przypadku książki „Skróty szaleństwa” Juliusza Erazma Bolka, laureata nagrody Światowego Dnia Poezji ustanowionego przez UNESCO. Tomik został opublikowany w 1992 roku. Dwa lata temu ukazał się w formie ebooka i jest dostępny do bezpłatnego pobrania na stronie RTC Agencji Wydawniczej. Każda nowa forma opublikowania książki zwiększa zasięg jej dostępności.

W niedzielę 15 kwietnia 2012 r. o godz. 17.00 w Ośrodku Kultury Ochota przy ul. Grójeckiej 75 w Warszawie odbędzie się nagranie audiobooka „Skróty szaleństwa”. Wiersze zaprezentują aktorzy Aleksandra Mikołajczyk i Jerzy Zelnik. Całość muzycznie uzupełni zespół heavy-metalowy Scream Maker. Przeważnie audiobook to tylko naczytywanie przez lektora. Przedsięwzięcie realizowane w OKU-u jest dużo poważniejsze. - Dla mnie zwyczajne audiobooki wydają się bardzo monotonne, nawet nużące – wyjaśnia pomysłodawca projektu Juliusz Erazm Bolek. – W przypadku poezji, która wymaga większego zaangażowania odbiorcy, wydaje się to jeszcze trudniejsze. Stąd koncepcja realizacji audiobooka, który będzie rodzajem słuchowiska.WLEPKARZ przez ZbigniewKowalewski


Słuchowiska ze względu na koszty produkcji ostatnio są bardzo rzadko realizowane. Projekt bez wsparcia ze strony Ośrodka Kultury Ochota byłby trudny do zrealizowania. Połączenie poezji z muzyką heavy-metalową wydaje się bardzo oryginalnym zabiegiem. - "Skróty szaleństwa zawierają utwory pełne niepokoju.  Mimo że powstały dwadzieścia lat temu, są dalej aktualne, tak jakby zostały napisane wczoraj – opowiada Juliusz Erazm Bolek. – Współpraca z zespołem Scream Maker jest eksperymentem, ale prawdę mówiąc, do tych tekstów wydaje mi się, że pasuje tylko właśnie muzyka heavy-metalowa. Zobaczymy, czy słuchacze to potwierdzą.” Gotowe nagranie ma mieć premierę właśnie 23 kwietnia w dniu Światowego Dni Książki.

 

Jerzy Zelnik – aktor filmowy i teatralny. Absolwent Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Występował w Teatrze Starym w Krakowie, następnie w Dramatycznym, Studio w Warszawie i Powszechnym w Łodzi. Obecnie gra w warszawskim Teatrze Powszechnym i Teatrze Studio. Stworzył wiele wybitnych kreacji teatralnych, telewizyjnych i filmowych. Najbardziej znane to m.in. w "Faraonie", „Doktorze Murku”, „Dziejach grzechu”, „Bolesławie Śmiałym”, „Medium”, „Ziemi obiecanej”, „Epitafium dla Barbary Radziwiłłówny”, „Chopin. Pragnienie miłości”.


 

Aleksandra Mikołajczyk – aktorka filmowa i teatralna, prezenterka telewizyjna. Absolwentka Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Zagrała m.in. w „Pogodzie na piątek”, „Oficerach”, „Mroku”, „Pensjonacie pod Różą”, „M jak miłość”, „Samym życiu”, „Twarzą w twarz” i „Na Wspólnej”. Aktorka Teatru Nowego w Łodzi i Teatru Kamienica w Warszawie. Prezenterka internetowej telewizji Lookr.tv. Prowadziła także program Rytm miasta na antenie TVN Warszawa.

Więcej na: www.aleksandramikolajczyk.pl

 

Scream Maker – zespół heavy-metalowy. Tworzy go 5 osób: Sebastian Stodolak (wokal), Michał "Borys" Korbacz (gitara prowadząca), "Ajronmajk" (gitara solowa), Piotr "Zielu" Zieliński (gitara basowa), Marek „Marecki” Nadstawny (perkusja). Ich inspiracjami są Iron Maiden, Black Sabbath, Judas Priest, DIO i wielu innych muzyków związanych z klasycznym heavy-metalem lat 70 i 80 ubiegłego stulecia. Niebawem ukaże się ich pierwsza płyta. Więcej na: www.screammaker.com


 

Juliusz Erazm Bolek – poeta, laureat „Złotego Pióra Feniksa” nagrody Światowego Dnia Poezji ustanowionego przez UNESCO za oryginalną twórczość i niekonwencjonalne sposoby jej prezentacji. Uprawia poezję miłosną, filozoficzną, refleksyjną oraz satyryczną. Twórca nowych gatunków literackich. Wydał m.in. książki „Abracadabra”, „Sekrety Życia. Kalendarz Poetycki”, „Skróty szaleństwa” i album plakatów poetyckich „Och! Ziemio Ty Moja!”. Jego twórczość została przetłumaczona na kilkadziesiąt języków.

{jumi[*7]}

 

a