wtorek, luty 27, 2024
Follow Us
wtorek, 03 kwiecień 2012 11:34

Odzyskane obrazy Malczewskiego i Witkiewicza Wyróżniony

Napisane przez policja.pl
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
„Portret mężczyzny na tle pejzażu” Jacka Malczewskiego „Portret mężczyzny na tle pejzażu” Jacka Malczewskiego fot. policja.pl

Policjantom z Komendy Stołecznej Policji udało się odzyskać, zaginione w 2008 roku, płótna Jacka Malczewskiego „Portret mężczyzny na tle pejzażu” oraz Stanisława Ignacego Witkiewicza „Portret kobiety”. Trzem mężczyznom przewożącym obrazy został przedstawiony zarzut paserstwa narodowych dóbr kultury o znacznej wartości.


Działania policjantów doprowadziły do odzyskania 2 obrazów skradzionych w listopadzie 2008 roku z jednej z warszawskich galerii. Jak ustalili policjanci, płótna miały być przewożone samochodem osobowym. Mundurowi zatrzymali auto do kontroli - jechało nim 3 mężczyzn. W trakcie przeszukania pojazdu w bagażniku policjanci znaleźli zwinięte i zabezpieczone w kartonie obrazy.

Po sprawdzeniu okazało się, że to dzieła - „Portret mężczyzny na tle pejzażu” Jacka Malczewskiego z 1920 roku oraz „Portret kobiety” Stanisława Ignacego Witkiewicza z 1931 roku. Dzieła te figurowały w "Krajowym wykazie zabytków skradzionych lub wywiezionych za granicę niezgodnie z prawem” prowadzonym przez Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów w Warszawie. Biegły w tym zakresie potwierdził, że są to oryginały stanowiące narodowe dobra kultury.

 

26-letniemu Mariuszowi K., 47-letniemu Jackowi L. oraz 26-letniemu Rafałowi Z. przedstawiono zarzuty paserstwa narodowych dóbr kultury znacznej wartości. Wszyscy mężczyźni byli trzeźwi. Grozi im kara do 10 lat pozbawienia wolności. Decyzją sądu mężczyźni zostali aresztowani na 3 miesiące.

 

(KSP / pt)

{jumi[*7]}

a