środa, luty 01, 2023
Follow Us

Nawrocki

sobota, 10 marzec 2012 10:01

Bestie w Łodzi i Krakowie

Napisane przez Piotr Małagocki
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Bestie w Łodzi i Krakowie fot. arch.

 

Na promocję bestsellerowej książki Tadeusza M. Płużańskiego "Bestie" - Reporterskie śledztwo o ludziach, którzy w czasach komunizmu mordowali polskich patriotów, za co nigdy nie zostali ukarani" mają zaszczyt zaprosić Księgarnia Wojskowa im. Gen. Stefana Roweckiego „Grota" w łodzi i Muzeum Armii Krajowej im. Gen. Emila Fieldorfa „Nila" w Krakowie.

 

„Książka Tadeusza M. Płużańskiego, historyka i publicysty opisuje losy „Żołnierzy Wyklętych" i ich oprawców. „Bestie" zbudowane są wokół postaci najbardziej „zasłużonych" utrwalaczy władzy ludowej. To oficerowie śledczy UB, sędziowie wydający wyroki śmierci, prokuratorzy. Autor, jak pisze we wstępie, nie przedstawia ich portretów, by ich „zrozumieć", czy przeniknąć ich motywy, gdyż to prawo oprawcom nie przysługuje. Po prostu wymierza im historyczną sprawiedliwość, bo sprawiedliwości sądowej, z powodu śmierci winowajców lub opieszałego działania sadów III RP. Wymierzyć się w większości nie udało. Ale i przeprowadzone do końca procesy rzetelnie opisuje. Takich sylwetek mamy tu kilkadziesiąt – od znanych, jak Wolińska, Brystygier, Umer czy Michnik do bardziej anonimowych, ale jakże pilnych i wydajnych pracowników komunistycznego aparatu terroru policyjnego i sądowego. Niektórzy z sędziów mają na koncie po kilkadziesiąt wydanych wyroków śmierci, a „przodownik pracy", sędzia Widaj, ponad 100 (skazał m. in. „Łupaszkę", Skalskiego i bp. Kaczmarka). Są też rozdziały poświęcone losom ich ofiar – sprawie rtm. Pileckiego (szczególnie bliskiej Autorowi, jako że skazany na karę śmierci został także jego ojciec), Pużka, Gen. Nila-Fieldorfa, czy Kopaczewskich – ojca i syna".

Z recenzji Jerzego Zalewskiego, reżysera filmu o Mieczysławie Dziemieszkiewiczu ps. „Rój", żołnierzu NSZ i NZW.

W Łodzi spotkanie odbędzie się w poniedziałek 12 marca 2012 roku o godz. 17.00 przy ul. Tuwima 28 w wieżowcu PKP w dużej sali konferencyjnej (I piętro), w Krakowie - we wtorek 13 marca 2012 r. o godzinie 13.00 w Muzeum Armii Krajowej im. Gen. Emila Fieldorfa „Nila" przy ul. Wita Stwosza 12.

{jumi[*7]}

a