środa, maj 22, 2024
Follow Us
środa, 07 marzec 2012 11:58

Jerzy Hoffman gentlemanem !

Napisane przez Juliusz Erazm Bolek
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Jerzy Hoffman Jerzy Hoffman autor: Grzegorz Kornijów

7 marca w warszawskim Teatrze Capitol odbyła się uroczystość wręczenia statuetki Gentleman Roku 2011 wybitnemu polskiemu reżyserowi Jerzemu Hoffmanowi.

Tytuł Gentlemana należy się Jerzemu Hoffmanowi, bo od dziesiątek lat (za tydzień będzie obchodzi 80-te urodziny) swoją postawą, życzliwością do, pogodą ducha i optymizmem, a także uporem w dążeniu do celu jest postacią godną i podziwu i naśladowania – tak uzasadnił decyzję redakcji Jerzy Mosoń – redaktor prowadzący miesięcznik Gentleman – pisma, które przyznaje nagrodę. Wyróżniony reżyser stwierdził żartobliwie, że był już wszystkim w życiu, więc cieszy się, że teraz może być też gentlemanem, choć takie zachowanie wobec kobiet, może je obrażać.  Twórca zapowiedział, że jest gotów do realizacji nowych filmów, jak tylko zgromadzi pieniądze.

Przypomnijmy, że Jerzy Hoffman w ciągu lat swej pracy artystycznej, został uhonorowany wieloma nagrodami i odznaczeniami. Jest posiadaczem m.in. tytułu honorowego "Zasłużony dla kultury narodowej". Jego filmy nagradzano laurami festiwalowymi i wyróżnieniami, m.in. "Syrenka Warszawska", Nagroda na MFF w Wenecji, Nagroda I, II, III stopnia Ministra Kultury i Sztuki, nominacja do Oscara i wiele innych. W 1999 roku został odznaczony Krzyżem Wielki Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla kultury polskiej, za osiągnięcia w pracy twórczej i artystycznej.

Impreza w Teatrze Capitol zgromadziła wielu artystów i biznesmenów. Byli też obecni przyjaciele Jerzego Hoffmana. W trakcie Gali wystąpiła ze swoim minirecitalem Malwina Kusior – solistka z Teatru Roma. Obecnie przygotowuje ona swoją solową płytę. Zaprezentowane w czasie Gali piosenki pochodzą właśnie z nowego repertuaru wokalistki. Śpiewaczka zadebiutowała w 2005 na deskach Teatru Muzycznego Roma w musicalu Romana Polańskiego "Taniec Wampirów" jako Sara, w pierwszej obsadzie, brała też udział w nagraniu płyty "Taniec Wampirów". Od 2002 współpracuje przy spektaklach "Miss Saigon i Koty". Od stycznia 2007 gra postać Królowej Aby w musicalu "Akademia Pana Kleksa" w Teatrze Muzycznym Roma. 23 lutego 2009 r. odebrała Złotą Płytę za album muzyczny do tego spektaklu.

a