sobota, kwiecień 01, 2023
Follow Us

Nawrocki

niedziela, 04 marzec 2012 13:46

Wywiad z twórcą kontrowersyjnego "Wstydu" Wyróżniony

Napisane przez hk / mat.pras.
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Wywiad z twórcą kontrowersyjnego "Wstydu" fot. mat.pras.

Mówi się, że Steve McQueen to głośny artysta, który postanowił zabrać się na poważnie za film. Zobaczmy, co mówi o "Wstydzie" - swoim filmie dotyczącym związków i seksu.

Steve McQueen to twórca głośnych i nagradzanych filmów Głód i Wstyd. Wcześniej krótkie metraże przyniosły mu w 1999 roku słynną nagrodę Turnera, najważniejszą z przyznawanych artystom w Wielkiej Brytanii i jedną z najbardziej prestiżowych na świecie.McQueen, absolwent Chelsea School of Art oraz Goldsmith College w Londynie, zaczynał od  niemych, czarno-białych krótkometrażówek, które zdradzały inspiracje zarówno początkami kina, francuską Nową Falą czy filmowymi eksperymentami Andy'ego Warhola. W filmie Bear (1993) pokazuje spotkanie dwóch nagich ludzi (w jednego z nich wcielił się on sam), których relacja balansuje pomiędzy erotycznym przyciąganiem a wrogością, a w Deadpan (1997) po swojemu zrealizował  klasyczną scenę z filmu z Busterem Keatonem Marynarz słodkich wód. W Stanach Zjednoczonych sławę przyniósł mu nakręcony w 1998 roku Drumroll (1998), dla potrzeb którego McQueen przytwierdził kamerę do beczki, a potem puścił ją ulicami Manhattanu.

Odskocznią od filmu były dla twórcy rzeźba i fotografia, jak w słynnej pracy Queen and Country, w której przedstawił twarze poległych brytyjskich żołnierzy w serii pocztowych znaczków. Powstała ona po jego wizycie w 2006 w ogarniętym wojną Iraku. W 2009 McQueen reprezentował Wielką Brytanię na biennale w Wenecji, jednej z najważniejszych wystaw sztuki współczesnej na świecie. Było to już po sukcesie Głodu, jego pełnometrażowego debiutu przedstawiającego ostatnie miesiące życia słynnego wojownika IRA Bobby'ego Sandsa, który w 1981 roku podjął strajk głodowy w proteście przeciwko traktowaniu więźniów w zakładzie karnym w Belfaście.

Film przyniósł McQueenowi m.in. nagrodę Złotej Kamery na festiwalu w Cannes, British Independent Film Awards (BIFA), oraz BAFTA. Od Głodu rozpoczęła się też współpraca reżysera z aktorem Michaelem Fassbenderem, której kolejną odsłoną jest Wstyd. Opowieść o uzależnionym od seksu nowojorczyku przyniosła twórcom kolejny deszcz nagród i sławę jednego z najbardziej kontrowersyjnych filmów ostatnich lat. McQueen i Fassbender przymierzają się już do kolejnego projektu, którym będzie film Twelve Years a Slave. Współproducentem tego filmu i odtwórcą jednej z głównych ról jest Brad Pitt.

Zapraszamy do obejrzenia wywiadu ze Stevem McQueenem, jedną z największych osobowości współczesnego kina:

 

{jumi[*7]}

a