Wydrukuj tę stronę
niedziela, 26 luty 2012 20:10

DESIE Unicum kryzys niestraszny Wyróżniony

Napisane przez Kinga Wesoły / Desa Unikum
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Sztuka wygrywa z kryzysem - twierdzą eksperci rynkowi. Ponad 12 mln zł obrotu na wszystkich aukcjach w DESIE Unicum i 1 500 sprzedanych obiektów zdaje się potwierdzać tą opinię.

 

Miniony rok przyniósł duże ożywienie na rynku sztuki. Optymistycznych danych dostarczył już raport porównujący pierwsze półrocza 2010 i 2011, opublikowany przez DESĘ Unicum w lipcu. Całoroczne zestawienie wyraźnie pokazuje dynamikę sprzedaży dzieł sztuki, z uwzględnieniem specyfiki rynku, który charakteryzuje się zwiększoną aktywnością w drugim półroczu. Z dużym zainteresowaniem kolekcjonerów spotkały się nowe rodzaje aukcji tematycznych, które odbyły się w minionym roku

 

W 2011 roku DESA Unicum zorganizowała 23 aukcje, na których łączny obrót wyniósł ponad 12 mln zł. Dla porównania – rok wcześniej odbyło się 14 aukcji, a wartość sprzedaży była prawie o połowę niższa. Warto zaznaczyć, że rynek sztuki cechuje sezonowość: początek roku jest dosyć spokojny, w drugim kwartale następuje już znaczne przyspieszenie, a najgorętszym okresem jest jesień. Tak też było w 2011 roku. W drugim półroczu właściciela zmieniło prawie o ¾ więcej obiektów niż w pierwszym, a aukcje, które odbyły się w ciągu ostatnich pięciu miesięcy 2011 roku wygenerowały ¾ całkowitej wartości sprzedaży. Warto zaznaczyć, że całkowity obrót (aukcyjny oraz galeryjny) w DESIE Unicum wyniósł ok. 29 mln zł.

 

Aukcje w liczbach

Rok 2011 na aukcjach był znacznie lepszy niż poprzedni. Właściciela zmieniło ponad dwa razy więcej dzieł sztuki, przy czym zachowana została struktura wartości obiektów – podobnie jak w 2010 roku, największą wartość miały dzieła dawne, mniejszą współczesne i najmniejszą prace powstałe w ostatnich latach.

W drugim półroczu ubiegłego roku w DESIE Unicum, największym domu aukcyjnym w Polsce, odbyło się 14 aukcji, czyli dokładnie tyle, ile w całym 2010. W ubiegłym roku zadebiutowały także dwa nowe rodzaje aukcji – drogocennych obiektów jubilerskich oraz plakatu. I Aukcja Biżuterii, na której licytowano dzieła sztuki jubilerskiej dla pań i panów wykonane w ubiegłych stuleciach, przyniosła obroty w wysokości ponad 450 000 zł. Najwyżej wylicytowano broszę art deco ze złota i platyny wysadzaną diamentami (za 46 000 zł), a uśredniona cena za pojedynczy obiekt na tej aukcji to ponad 11 500 zł.

Odbyły się także 4 aukcje plakatu w dwóch lokalizacjach – trzy z nich miały miejsce w Warszawie, jedna w Sopocie, w siedzibie Sopockiego Domu Aukcyjnego. Aukcje plakatu to okazja do licytowania, od niewielkich cen wywoławczych, oryginalnych afiszy filmowych, cyrkowych, propagandowych, po pojedyncze egzemplarze projektów międzywojennych.

Najgłośniejszym wydarzeniem minionego roku była z pewnością Aukcja Prac z Kolekcji Fundacji Signum. Bezprecedensowa, grudniowa aukcja zawierała szeroką ofertę prac z różnych okresów, w bardzo atrakcyjnych cenach wywoławczych. Licytacja zakończyła się sukcesem – sprzedano ponad 80% wystawionych na aukcji prac za łączną kwotę ponad 2,1 mln złotych, co stanowi rekord pod względem obrotów z pojedynczej aukcji w 2011 roku. Środki ze sprzedaży zostaną przeznaczone na statutowe działania Fundacji.

Podobnie jak rok temu największy udział w strukturze sprzedaży – pod względem wartości – miała sztuka dawna (65%), na drugiej pozycji znalazła się sztuka współczesna (28%), a na trzeciej sztuka najnowsza (z udziałem na poziomie 7%).

 

Więcej o raporcie można przeczytać na stronach www.desa.pl

 

{jumi [*7]}

 

Artykuły powiązane

© 2019 KURIER365.PL