sobota, maj 15, 2021
Follow Us
niedziela, 12 luty 2012 19:13

Rosyjski, niemy i s-f

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Rosyjski, niemy i s-f fot. Teatr Ochoty

Teatr Ochoty zaprasza na projekcję pierwszego w dziejach rosyjskiej kinematografii niemego filmu science-fiction - "Aelita", w reż. Jakowa Protazanowa.

Akcja filmu, opartego na powieści Aleksieja Tołstoja, rozgrywa się częściowo w realiach sowieckich, a częściowo na Marsie. Inżynier Łoś konstruuje maszynę latającą, która ma mu umożliwić dotarcie na Marsa. Pragnie w ten sposób wydostać się z owładniętej wojenną zawieruchą Moskwy, w szczególności zaś uciec od natarczywego sąsiada, który niestrudzenie stara się uwieść jego żonę. W trakcie jednej z małżeńskich kłótni zazdrosny Łoś strzela do żony, po czym postanawia natychmiast wyruszyć w kosmos. W podróży towarzyszą mu: czerwonoarmista Gusiew, a także śledzący Łosia detektyw. Na Marsie spotykają piękną władczynię Aelitę, wraz z którą rozpoczynają proletariacką rewolucję.

Dodatkową atrakcją wieczoru będzie wykład o Aleksandrze Ekster – rosyjskiej malarce i graficzce, autorce futurystycznych kostiumów i scenografii do filmu, które zainspirowały późniejszych twórców produkcji science-fiction, m.in. autora komiksu "Flash Gordon" Alexa Raymonda, czy reżysera filmu "Metropolis" Fritza Langa.

Na ten temat wypowie się Karolina Sulej – doktorantka w Zakładzie Filmu i Kultury Wizualnej Instytutu Kultury Polskiej UW, dziennikarka i stylistka freelancerka związana z m.in Wysokimi Obcasami. Pracę magisterską pisała o funkcjach mody w warszawskim gettcie - została wyróżniona w konkursie na najlepszą pracę o tematyce gender (2010), organizowanym przez IBL PAN.

16 lutego, godz. 18.00, tymczasowa Siedziba Teatru Ochoty, ul. W. Skorochód-Majewskiego 34, wstęp wolny

Aelita
ZSRR, 1924

reżyseria: Jakow Protazanow
scenariusz: Fiodor Ozep, Aleksiej Tołstoj, Aleksiej Fajko
muzyka: Alexander Rannie
zdjęcia: Jurij Żelabużski, Emil Schunemann
czas trwania: 113 min

{jumi[*7]}

a