poniedziałek, marzec 27, 2023
Follow Us

Nawrocki

wtorek, 07 luty 2012 17:34

Słodko-gorzki smak opowiadań o miłości

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Słodko-gorzki smak opowiadań o miłości fot. mat.pras.

Spis zbereźników zamiast spisu autorów, powieść i zbiór opowiadań w jednym, erotyczne zdjęcie na portalu i zachęta „Kup pan tomik" – autorom ebooka „Słodko-gorzko" wydanego z okazji Walentynek udało się zaskoczyć.

Ciekawa jest konstrukcja wirtualnej książki „Słodko-gorzko". Tekst Jana Siwmira pt. „Redakcyjna miłość" to tasiemiec, który czyta się w odcinkach. Jest łącznikiem pomiędzy pozostałymi 22 opowiadaniami, a także stanowi oddzielną historię. Przez to „Słodko-gorzko" można pochłaniać jako powieść albo wertować jako zbiór opowiadań. Książka będzie dostępna za darmo (po rejestracji) od Walentynek do Dnia Kobiet na stronie wydawnictwa RW2010. „Szczególnie dedykowana jest kobietom, ponieważ traktuje o miłości. Panowie mogą do lektury zachęcać, ale i sami sobie przeczytać" - mówi Jan Siwmir.

Wśród autorów znajdują się młodzi, ale i doświadczeni twórcy: Andrzej Paczkowski, Anna Pasikowska, Anna Rybkowska, Dorota Pasek, Grzegorz Krzyżewski, Jan Siwmir, Joanna Łukowska, Katarzyna Woźniak, Kornelia Romanowska, Maciej Ślużyński, Magdalena Zimniak, Piotr Mrok, Zuzanna Lens. Na stronie internetowej tomiku zostali oni nazwani „Listą zbereźników". Taka niekonwencjonalna stylizacja to pomysł redaktora naczelnego Piotr Mroka, który chciał, aby na portalu „Słodko-gorzko" było niebanalnie, intrygująco.

Niektóre opowiadania zostały dodatkowo zrecenzowane lub opatrzone refleksjami na temat miłości, wciąż niewyczerpanego motywu artystów. „Co różni człowieka od maszyny? Z pewnością tych różnic jest coraz mniej. Być może niebawem ostatnią linią obrony będzie "miłość". Dlaczego? Ponieważ jest to uczucie, którego nie tylko maszyny nie potrafią ogarnąć, ale nawet ludzie. Popatrzmy, ile osób od wieków opisuje to niezwykłe zjawisko, a mimo to temat ciągle nie jest wyeksploatowany. Miłość to bardzo dziwne, wręcz niepojęte uczucie, przejawiające się w tak wielu odsłonach i ciągle potrafiące zaskoczyć, tak jak chociażby we Współlokatorach" - pisze poeta Juliusz Erazm Bolek.

{jumi[*7]}

a