środa, luty 01, 2023
Follow Us

Nawrocki

sobota, 21 styczeń 2012 12:23

Bestie w Markach

Napisane przez Piotr Małagocki
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Tadeusz M. Płużański Tadeusz M. Płużański fot. arch.

Zapraszamy na spotkanie w Markach pod Warszawą z Tadeuszem M. Płużańskim – autorem książki “Bestie – Nieukarani mordercy Polaków. Reporterskie śledztwo o ludziach, którzy w czasach komunizmu mordowali polskich patriotów, za co nigdy nie zostali ukarani”.

Spotkanie odbędzie się w niedzielę 22 stycznia o godz. 19:00 na sali sportowej Domu Katolickiego przy parafii Św. Izydora (Al. Józefa Piłsudskiego 93) w Markach.

Tadeusz M. Płużański to syn Tadeusza Płużańskiego (1920-2002), filozofa, pedagoga, poety, więźnia obozu w Stutthof (nr 10525), członka AK i WiN, współpracownika rtm. Witolda Pileckiego, skazanego na 3-krotną karę śmierci zamienioną na dożywocie. Tadeusz Płużański w 1990 doprowadził do anulowania wyroków ze sprawy Pileckiego, jego syn konsekwentnie ujawnia zbrodniarzy z UB i SB.

Praca Tadeusza M. Płużańskiego jest gigantycznym kompendium wiedzy o terrorze komunistycznym w latach powojennych, o próbach oddania sądowej sprawiedliwości oprawcom po 1989 roku oraz o trudnej drodze prawdy o tamtych czasach do szerszej świadomości Polaków w III RP. To jedyna tak obszerna i jednocześnie przystępnie napisana publikacja na polskim rynku.

Fragment artykułu promującego książkę z tygodnika "Najwyższy Czas!": “Zastanawiać może tytuł książki – jednoznaczny i “prosto z mostu”. Jakże jednak nie eksponować tej jednoznacznej oceny, skoro na przykład jeszcze w 1999 roku prezydent Kwaśniewski odznaczył Supruniuka, kata Rzeszowszczyzny, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, a w roku 2003 Krzyżem Oficerskim tego orderu jeszcze innego komunistycznego oprawcę. Jak widać, w III RP odróżnienie kata od osoby zasłużonej dla Polski nie jest wcale oczywiste…”

Zapis spotkania w klubie dziennikarzy Ronina:

 


{jumi [*7]}

a