poniedziałek, marzec 27, 2023
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 98.

Nawrocki

poniedziałek, 16 styczeń 2012 13:46

Jak zostać pisarzem Wyróżniony

Napisała
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Jak zostać pisarzem www.sxc.hu

Aby napisać książkę i ją wydać, trzeba przestrzegać kilku żelaznych zasad. Poniżej przedstawiamy w punktach konieczne warunki, które trzeba spełnić, aby zostać pisarzem.

1. Pisz. Pierwsza rada brzmi dość banalnie, ale jest niezbędna. Ćwiczenie czyni mistrza. Im więcej piszesz, tym (statystycznie) lepiej piszesz. Być może pierwsze twoje opowiadania nie będą zbyt wysokiej jakości, ale w miarę upływu czasu, będziesz szlifować styl i nabędziesz wprawy w pisaniu. Zresztą, nie jest to rada uniwersalna. Niektórzy poeci na przykład piszą bardzo mało (a przynajmniej: wydają niewiele książek). Takim przykładem jest Szymborska. Jeśli jednak jeszcze nie zależy ci na Noblu, to zacznij po prostu dużo pisać.

2. Czytaj. Wielu pisarzy boi się czytać, żeby przypadkiem w innych książkach nie znaleźć czegoś, co sami już napisali lub wcześniej wymyślili. Jeśli jednak dopiero rozpoczynasz swoją karierę, to najlepiej zacznij od czytania. Wiadomo bowiem, że książki mogą nie tylko wzbogacić Twoje słownictwo, ale również być źródłem inspiracji.

3. Miej coś do powiedzenia. Aby napisac książkę, należałoby mieć coś do powiedzenia. Można na przykład opisać ciekawą historię lub przedstawić swoją rewolucyjną myśl. Poeta Juliusz Erazm Bolek twierdzi jednak, że ten warunek nie jest konieczny: „Obserwując opublikowane książki, odnoszę wrażenie, że nie jest to konieczne i nie chodzi mi tutaj o książki kucharskie czy telefoniczne. Publikuje się wiele książek o niczym. Cieszą się one dużą popularnością, a podobno nawet znajdują czytelników."

4. Próbuj i nie zniechęcaj się. Stare dobre porzekadło mówi, że lepiej żałować, że się coś zrobiło niż żałować, że się tego nie zrobiło. W praktyce oznacza to, że należy ze swoimi opowiadaniami lub fragmentami gotowej książki udawać się we wszelkie możliwe miejsca. Najlepiej fragmenty swojej twórczości pokazywać wszystkim osobom chętnym do ich przeczytania. Nigdy bowiem nie wiadomo, czy znajomy koleżanki siostry nie zna przypadkiem jakiegoś wydawcy, który byłby naszym tekstem zainteresowany. Dlatego, nawet mimo niepowodzeń i porażek, których nigdy się nie uniknie, należy cały czas rozsyłać swoje dzieło i podtykać je pod nos każdemu, kto zechce przeczytać choćby kawałek.

5. Chciej. Aby napisaną książkę wydać, należy przede wszystkim chcieć to zrobić i dążyć do tego. Według poety Juliusza Erazma Bolka: „Sprawa jest uzależniona od tego, czy jest jakieś wydawnictwo, które gotowe jest zająć się publikacją. Jeśli oficyna będzie przekonana co do komercyjnego sukcesu, wówczas będzie skłonna zainwestować w druk. Jeśli zabraknie takiego przeświadczenia, konieczne stanie się pozyskanie pieniędzy na druk. Jest możliwość pozyskania sponsora, ale jeśli to się nie uda, to zawsze jest szansa, że autor sam zainwestuje w wydanie." Istnieje więc kilka możliwości wydania książki.

6. Pomyśl, po co. Zanim zdecydujesz się porozmawiać z wydawnictwem, najpierw pomyśl, po co chcesz wydawać książkę. Na rynku jest bardzo wiele książek, które powstały w zasadzie nie wiadomo po co. Dlatego lepiej, żebyś wiedział, co chcesz osiągnąć za pomocą wydania książki. Zadaj sobie pytanie, czy robisz ją tylko dla siebie i znajomych, czy chcesz zdobyć rozgłos. W zależności od tego można wydać ksiażkę samemu, opublikować e-booka (którego koszt jest niewielki) lub napisać komercyjny bestseller, który zachwyci wszystkich dookoła.

7. Zrób to. Zasada ostatnia i podstawowa jest prosta. Wszystkie twoje pomysły i przemyślenia trzeba wprowadzić w czyn. Czyli po prostu: zacząć pisać i poszukać wydawnictwa, które zechce wydać twoją książkę.

{jumi [*7]}

a