środa, styczeń 26, 2022
Follow Us
sobota, 24 grudzień 2011 15:33

Moody's i Fitch pozytywnie o PGE

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Moody's i Fitch pozytywnie o PGE www.sxc.hu

Agencja ratingowa Moody's Investors Service po raz kolejny podtrzymała długoterminowy rating dla PGE Polska Grupa Energetyczna SA.

Moody's utrzymuje go na poziomie A3 - perspektywa ratingu jest stabilna. W opinii agencji utrzymanie oceny PGE na wysokim poziomie odzwierciedla jej wiodąca pozycję na polskim rynku energetycznym, wspartą przez dobre wyniki oraz wysoką płynność finansową, dodatkowo wzmocnioną dzięki sprzedaży należących do PGE 21,85 proc. udziałów w Polkomtelu. Moody’s zaznaczył także wyznaczenie Grupy PGE na realizatora programu budowy pierwszych polskich elektrowni jądrowych. Wg Moody’s PGE w dalszym ciągu będzie utrzymywać swoją pozycję rynkową a zdolności finansowe Grupy pozwalają na skuteczną realizację programu inwestycyjnego, co znajduje wyraz w stabilnej perspektywie oceny ratingowej.

Agencja Fitch Ratings opublikowała natomiast cykliczny raport o spółce (tzw. credit update). Fitch w swoim raporcie również podkreśla dominującą pozycję PGE na polskim rynku energetycznym, sprzedaż udziałów w Polkomtelu zapewniającą dodatkowe środki na realizację inwestycji oraz widoczne efekty uporządkowania struktury Grupy PGE w wyniku wdrożenia programu konsolidacji i zwiększenia udziałów PGE w kluczowych spółkach zależnych. Fitch zwraca także uwagę na spodziewane polepszenie wyników w efekcie uruchomienia nowego bloku 858 MW w Elektrowni Bełchatów. Ocena ratingowa przyznana PGE przez agencję Fitch jest na poziomie BBB+ z perspektywą stabilną - potwierdzenie ratingu miało miejsce w sierpniu br. Udział Grupy Kapitałowej PGE w produkcji energii elektrycznej w Polsce wynosi 40 proc., natomiast w rynku dystrybucji energii elektrycznej ok. 26 proc.

{jumi [*9]}

a