piątek, grudzień 02, 2022
Follow Us
poniedziałek, 05 grudzień 2011 12:41

Bestie w Nidzicy i w Warce

Napisane przez asz
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
"Bestie. Nieukarani mordercy Polaków" "Bestie. Nieukarani mordercy Polaków" fot. ze strony www.bestiekomunizmu.pl

Tadeusz M. Płużański, autor książki „Bestie. Nieukarani mordercy Polaków" podróżuje ze swoim dziełem po Polsce. W tym tygodniu będzie go można spotkać w Nidzicy i w Warce.

Książka „Bestie. Nieukarani mordercy Polaków. Reporterskie śledztwo o ludziach, którzy w czasach komunizmu mordowali polskich patriotów, za co nigdy nie zostali ukarani" to ogromne kompendium wiedzy o terrorze komunistycznym w latach powojennych oraz o trudnej drodze dochodzenia do prawdy o tamtych czasach. We wstępie do tej pozycji Jerzy Zalewski (reżyser i producent filmowy, autor m.in. "Taty Kazika") pisze: „Zastanawiać może tytuł książki – „Bestie. Mordercy Polaków" - jednoznaczny i „prosto z mostu". Jakże jednak nie eksponować tej jednoznacznej oceny, skoro na przykład jeszcze w 1999 roku prezydent Kwaśniewski odznaczył Supruniuka, kata Rzeszowszczyzny, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (...)? Jak widać w III RP odróżnienie kata od osoby zasłużonej dla Polski nie jest wcale oczywiste".

 

Kolejne rozdziały książki zbudowane są najczęściej wokół tytułowych „bestii" - oficerów śledczych UB, sędziów wydających wyroki śmierci, prokuratorów. Autor śledzi procesy sądowe, w trakcie których nie udało się osądzić oprawców. Opisuje również i te procesy, które zostały przeprowadzone do końca.

Najbliższe spotkania z autorem książki „Bestie. Nieukarani mordercy Polaków", Tadeuszem M. Płużańskim, odbędą się w Nidzicy i w Warce. 8 grudnia o godz. 18 w Hotelu „Kamiński" na Pl. Wolności 4 w Nidzicy będzie miało miejsce spotkanie autorskie, które swoimi piosenkami uświetni bard Paweł Piekarczyk. Spotkanie w Warce odbędzie się 9 grudnia o godz. 18 w Centrum Sportu i Rekreacji na ul. Warszawskiej 45.

{jumi [*7]}

a